Bankowość tylko dla mężczyzn

Bank Zachodni WBK stworzył specjalne konto z myślą o klientkach płci pięknej. Nie brakuje też kart kredytowych w programach partnerskich z sieciami sklepów dla kobiet. Z okazji Dnia Mężczyzn sprawdziliśmy, czy banki mają w swoich ofertach produkty zarezerwowane dla klientów męskiej płci.

Kilka tygodni temu pojawiła się na rynku oferta konta osobistego dedykowanego kobietom. Mężczyźni, chociaż doczekali się już swojego święta, produktów zarezerwowanych dla siebie jeszcze w bankach nie mają. Co najwyżej, można znaleźć oferty zbliżone do męskich zainteresowań. Sprawdziliśmy, co banki mają do zaproponowania z palety męskich produktów. Okazuje się, że specjaliści od marketingu kuszą produktami związanymi z motoryzacją i oczywiście sportem. Wśród produktów dostępnych na rynku brakuje jednak wyraźnego podziału na produkty dla poszczególnych płci. Czy banki boją się pułapki stereotypów czy po prostu nie widzą zapotrzebowania na takie usługi?

Liga Mistrzów w portfelu

Wychodząc z założenia, że większość mężczyzn lubi gadżety, wystarczy dobrać odpowiedni element do standardowego produktu. W ten sposób mogliśmy znaleźć na polskim rynku karty kredytowe dla fanów piłkarskiej Ligii Mistrzów. Wprawdzie od zwykłej karty różniła się tylko wizerunkiem, jednak wzbudziła zainteresowanie klientów PKO BP. Na rynku wprowadzano także karty kredytowe z wizerunkami klubów z polskiej Ekstraklasy. Nazywanie ich produktami wyłącznie dla mężczyzn jest określeniem na wyrost, jednak nie da się ukryć, że wśród piłkarskich kibiców kobiety stanowią minimalną liczbę. Dla oddanego fana drużyny, taki produkt może zachęcić nawet do zmiany banku.

Visa zaprasza na mecz

  Wszystko o kartach w jednym miejscu

Nic tak nie jednoczy mężczyzn jak piłka nożna. Zbliżające się Mistrzostwa Świata w RPA mogą okazać się prawdziwą bombą dla specjalistów od marketingu. Najbliższe miesiące będą okresem sprzedaży produktów „opakowanych” w piłkarskie emocje i atmosferę wielkiego futbolu. Taką kampanię zaczęła już VISA. Wystarczy mieć w portfelu kartę płatniczą z logo firmy VISA, aby wziąć udział w nowym konkursie. Wydawca kart płatniczych przygotował dla polskich klientów bilety na mecze grupowe, zestawy wejściówek na finał Mundialu oraz szereg sportowych gadżetów. Konkurs został podzielony na trzy części, w każdej z nich na rejestrujących transakcje klientów czekają inne nagrody. Chociaż jako sponsor Ligii mistrzów, to zawsze MasterCard kojarzył się klientom z piłkarskimi stadionami, to jednak VISA jako pierwsza zaproponowała klientom promocję z biletami na mecze Mistrzostw Świata 2010.

Karta na czterech kółkach

Jeśli nie sport, to na pewno motoryzacja, z punktu widzenia marketingu, będzie dobrym wabikiem dla męskiego klienta. Znajdziemy produkty przyciągające klientów zniżkami na stacjach benzynowych lub w salonach samochodowych. Tego typu kartę posiada w swojej ofercie Alior Bank. Daje ona użytkownikowi prawo do zniżki na zakup ubezpieczeń w Link4, salonach sprzedaży Inter Cars oraz premię za transakcje bezgotówkowe na zakup benzyny. Karta może mieć wymierne korzyści dla zawodowego kierowcy, który przy częstym tankowaniu może uzbierać pokaźną sumę ze zwrotu z transakcji. Podobną kartę znajdziemy również w ofercie Citi Handlowego. Motokarta kredytowa pozwala zbierać punkty na stacji BP, zapewnia całodobową pomoc w naprawie auta oraz promocyjne oferty w wybranych myjniach i restauracjach.

Samochodem kusi także MultiBank. Oferta dotyczy jednak nie kart, a depozytów. Klienci zainteresowani Motolokatą nie mają wprawdzie zniżek na stacjach benzynowych, jednak każdy depozyt to szansa na wygranie nowego auta w loterii. Chociaż losowanie nagród nie jest żadną marketingową innowacją, to jednak przyciąga polskich klientów. Nie ma lepszego przykładu niż lokata, której twarzą był znany amerykański aktor, Dany DeVito. Wystarczyło zaoferować lokatę z konkursem i losowaniem nagrody pieniężnej, aby zebrać rekordowe 4 mld zł na depozytach.

Dopasowane do klienta

W przypadku rachunków osobistych i sposobu ich promocji mamy dwa nurty. Niektóre banki oferują konto uniwersalne, w którym większość usług będzie reklamowanych jako bezpłatne, a funkcjonalność ma być dobrana do modelowego, standardowego klienta. Inna droga to tworzenie dużej liczby rachunków, z których każdy będzie dobrany do wymagań innego użytkownika. W ten sposób mamy rachunki dla Internautów, inwestorów, klientów mniej i bardzie aktywnych. Podobnie ma się paleta produktów dostosowana do wieku i dochodów klienta. Banki oferują zarówno młodzieżowe rachunki, jak i konta ułatwiające współpracę z bankiem seniorom. Pełna oferta usług czeka także na studentów. Dlaczego zatem brakuje najstarszego ze znanych podziałów?

  Wszystko o kontach w jednym miejscu

Kwestia dopasowania produktów bankowych do płci klienta jest bardzo kontrowersyjna, ponieważ bazuje na stereotypizacji. Nieodpowiednie dobranie usługi do klienta może wiązać się z utratą wizerunku, a więc ryzyko wprowadzenia tego produktu jest niewspółmierne do korzyści. BZ WBK wprowadzając rachunek dla kobiet wiele ryzykował, jednak dodatkowe polisy, konstrukcja konta i subtelna kampania reklamowa nie tylko nie wzbudziły kontrowersji, ale i zostały uznane za ciekawe posunięcie na rynku. Dlaczego nie ma konta dla prawdziwych mężczyzn? Jednak co powiedziałyby kobiety, gdyby w ofercie dla mężczyzn pojawiła się zakładka bankowości elektronicznej odpowiedzialna za inwestycje, a konto kobiece miałoby jedynie kartę zakupową?

Aby zaryzykować wprowadzenie oferty dopasowanej do płci, trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, do jakiego klienta ma trafić produkt, i czy sama oferta nie przyniesie więcej wizerunkowych strat niż wymiernych korzyści. Nie sztuką jest stworzyć „konto dla prawdziwego mężczyzny” i opakować je w reklamę z gwiazdą kina akcji. Prawdziwym wyzwaniem byłoby zrobienie konta spełniającego wszystkie wymagania męskiego klienta bez urażenia ani dyskryminacji klienta płci pięknej.

Źródło: Bankier.pl