Bardziej dbamy o majątek niż życie

Unit-linked w odwrocie

– To efekt mniejszych wypływów ze sprzedaży polis inwestycyjnych przez Pekao – mówi Marek Baran, rzecznik Allianz.

Dodaje, że te dane trudno porównać, bo I kwartał 2007 r. był rewelacyjny, bank sprzedał tyle polis w trzy miesiące, ile było zaplanowane na cały rok. Dodaje, że sprzedaż przez agentów zwykłych polis ze składką regularną rośnie o kilkanaście procent.

– Spodziewaliśmy się, że słaba koniunktura wpłynie na słabszą sprzedaż – mówi Dariusz Salata, członek zarządu Aegon.

Dodaje, że to poprzednie lata, kiedy wzrosty sięgały 30–40 proc., były zaskakująco dobre. Teraz jego firma chce zrekompensować spadek, oferując to czego klienci i banki najbardziej oczekują: polisy antypodatkowe, sprzedawane w bankach jako alternatywa dla lokat (stąd nazywane też poliso-lokatami) oraz tzw. polisy strukturyzowane. Te pierwsze, obliczone na 6–12 miesięcy, dają gwarantowany zysk nieco większy niż lokaty, bo od polis nie płaci się podatku Belki. Te drugie, zawierane na 2-3 lata, dają tylko gwarancję braku straty kapitału, ale dzięki inwestycjom w akcje czy surowce o dobrym potencjale wzrostu, mogą dać spore zyski. Oba produkty są traktowane jako polisy na życie i dożycie, stąd wzrost przychodów z takich polis o ponad 2,34 mln zł. To właśnie dzięki takim umowom niektóre towarzystwa notują znakomity wzrost przychodów, który spowodował przetasowania w rankingach zestawianych ze względu na przypis składki.

– Głównym źródłem wzrostu jest współpraca z bankami – mówi Bohdan Białorucki, z Commercial Union.

Rzeczywiście klienci, którzy wycofali swoje pieniądze z inwestycji giełdowych, przenoszą pieniądze do banków. Efekt jest taki, że dobrze współpracujący z towarzystwem bank jest w stanie przynieść przychody z nawiązką rekompensujące zmniejszone przychody z polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Co wpływa na popularność produktów o gwarantowanej stopie dochodu, dających wyższe stopy zwrotu w stosunku do tradycyjnych lokat bankowych ? Na jakie produkty stawiają inne kraje europejskie ? Od kiedy – wg prognoz – towarzystwa „życiowe” będą notowały większy wzrost ? Który ubezpieczyciel został rekordzistą wzrostu przypisu składki – zebrał 690 mln zł więcej składek ?

Więcej: Gazeta Prawna 13.06.2008 (115) – str.4-5