Barter wraca do łask

Czy najstarsza forma handlu będzie miała swój renesans dzięki Internetowi?

Problemy z barterem


Teoretycznie barter jest dla przedsiębiorców bardzo korzystnym sposobem robienia zakupów  – można zapłacić własnymi produktami lub usługami, a tych, w przeciwieństwie do pieniędzy, zwykle jest w firmie pod dostatkiem. Problem leży w płynności transakcji – trzeba bowiem znaleźć kontrahenta, który spełni jednocześnie dwa warunki: ma to czego potrzebujemy oraz chce kupić nasz produkt.

Barter w Internecie


 „Tę niedogodność można ominąć dzięki platformie internetowej. Za jej pośrednictwem sprzedajemy nasze produkty jednemu kontrahentowi, w zamian otrzymujemy wewnętrzną barterową walutę, którą możemy wydać na wybrane przez nas produkty pozostałych użytkowników serwisu” – wyjaśnia Paweł Kozawski, prezes spółki BarterOnline.pl, która zajmuje się organizacją handlu barterowego.

Każda oferta wyceniana jest w umownej walucie barterowej – e-PLN (równej jednej złotówce). Za zgromadzone e-PLN można dokonywać zakupów u dowolnego innego uczestnika serwisu. Dzięki temu można zaspokajać bieżące potrzeby przedsiębiorstwa nie wydając na nie gotówki, płaci się bowiem faktycznie własnymi produktami.

„Wprowadzenie waluty barterowej czyni te transakcje bardziej elastycznymi. Co więcej, istnieje możliwość uzyskania nieoprocentowanego kredytu w e-PLN, co dla małych firm jest często jedyną możliwością kredytowania działalności” dodaje Kozawski.

Barter wielostronny


Sam pomysł (zwany barterem wielostronnym) nie jest jednak nowy. W latach 30’ XX wieku barter wielostronny pomógł wielu małym firmom z kilku państw europejskich przetrwać Wielki Kryzys. Sprawdzał się także później – w czasach prosperity, przyczyniając się do podniesienia płynności finansowej małych firm (w Szwajcarii do dziś korzysta z niego około 80 000 przedsiębiorstw). Właściwości barteru wielostronnego w walce z obecnym kryzysem dostrzegła UE, która poprzez swoje programy operacyjne dofinansowuje rozwój internetowego barteru wielostronnego. W Polsce beneficjentem dofinansowania jest serwis BarterOnline.pl.

Źródło: BarterOnline.pl