Będzie można handlować mieszkaniami z seniorami

Modyfikując znaną prawu cywilnemu instytucję dożywocia, Fundusz Hipoteczny Dom (FHD) oferuje osobom w podeszłym wieku dożywotnią rentę w zamian za przeniesienie na nią prawa własności do domu czy mieszkania […] Żeby skorzystać z oferowanej przez spółkę hipoteki odwróconej, trzeba mieć ukończone 65 lat i być właścicielem mieszkania lub domu. Osoby, które podpiszą z funduszem umowę, otrzymają comiesięczną, dożywotnią rentę i będą miały prawo do dożywotniego zamieszkiwania w mieszkaniu lub domu. W zamian po śmierci seniora na fundusz przejdzie pełne prawo własności do nieruchomości.”, informuje dziennik.

„Część prawników zarzuca funduszowi, że bezpodstawnie nazywa swój produkt hipoteką odwróconą, podczas gdy w Polsce nie ma przepisów zapewniających odpowiedni poziom zabezpieczenia dla osób starszych decydujących się na skorzystanie z takiego rozwiązania. – Posługiwanie się nazwą produktu hipoteka odwrócona jest wprowadzeniem opinii publicznej w błąd. Nie ma on nic wspólnego z instytucją funkcjonująca w różnych porządkach prawnych na świecie – podkreśla Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich”, czytamy.

„- Zawarcie umowy z funduszem powoduje przeniesienie własności nieruchomości na fundusz. Może on tym samym wykonywać wszelkie prawa właściciela, m.in. ustanowić hipotekę bądź wynająć nieruchomość. Jego wierzyciele będą mogli prowadzić egzekucję z tej nieruchomości. Fundusz będzie mógł także sprzedać nieruchomość obciążoną prawem dożywocia, czego skutkiem będzie zwolnienie się z obowiązku świadczenia renty umownej. Obowiązek wypłaty renty przejdzie na nabywcę” – tłumaczy Krzysztof Lange, radca prawny z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

W Unii Europejskiej i USA odwrócona hipoteka funkcjonuje już od dawna. Jest to dobre rozwiązanie dla osób otrzymujących niskie świadczenia emerytalne, ponieważ staje się źródłem dodatkowych wpływów do domowego budżetu. Hipoteka odwrócona jest oferowana za Zachodzie w modelu kredytowym oraz modelu sprzedażowym. Kredytowy to odwrócony kredyt hipoteczny, a sprzedażowy to rozwiązanie proponowane przez Fundusz Hipoteczny Dom.

Szczegóły w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej” w artykule „Będzie można handlować mieszkaniami z seniorami” autorstwa Adama Makosza.