Bez decyzji o fuzji

Jednak nie oznacza to, że do włosko-niemieckiej fuzji nie dojdzie. Wczoraj na walnym zgromadzeniu nie było kworum i spotkanie zostało przełożone na piątek – podaje „Rzeczpospolita”

Głównymi akcjonariuszami UniCredito są cztery włoskie fundacje – mają ponad 25 proc. akcji banku, blisko 5 proc. akcji ma Allianz i niecałe 3 proc. brytyjska Aviva. Powszechnie znana jest opinia, że zgodzą się oni na podwyższenie kapitału w związku z fuzją z HVB, której elementem byłaby też oferta przejęcia akcji Banku Austria Creditanstalt oraz polskiego Banku BPH.

Według materiałów, które akcjonariusze otrzymali przed walnym zgromadzeniem, oferta przejęcia przez UniCredito niemieckiego banku HVB ma potrwać od 23 sierpnia do 6 października. Może zostać przedłużona o kolejne dwa tygodnie, jeżeli UniCredito skupi jedynie 65 proc. akcji HVB – podaje „RZ”

Wykup akcji od mniejszościowych akcjonariuszy Banku Austria ma rozpocząć się w drugim tygodniu sierpnia. Jeszcze nie wiadomo o terminie rozpoczęcia oferty na Bank BPH, bowiem trwają jeszcze dyskusje z urzędami nadzorującymi polski rynek finansowy. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przyznaje, że rozmawia z UniCredito, jednak przedstawiciel Komisji nie chciał podać żadnych szczegółów – podaje „Rzeczpospolita”

Konsekwencją fuzji HVB i UniCredito będzie najprawdopodobniej połączenie Banku BPH (należy do grupy HVB) i Pekao SA (kontrolowany przez UniCredito). Nie wiadomo też, czy to Pekao SA przejmowałby BPH czy odwrotnie.