Bezgotówkowe święto zakupów. Trendy w płatnościach w 2022 r.

MasterCard | Image Library

Wyjście z domu bez portfela w 2022 roku nie budzi już strachu – w większości sklepów w Polsce i tak zapłacimy bezgotówkowo. Nie inaczej będzie podczas tegorocznych zakupów świątecznych, które oznaczają cały miesiąc promocji. Jakie trendy w płatnościach zdominują święto wyprzedaży w 2022 roku? Najpopularniejsze metody podsumowują eksperci Ingenico.

1. Nowoczesne terminale z różnorodnymi metodami płatności

Co drugi Polak aktualnie płaci BLIK-iem za zakupy w sieci. Biorąc pod uwagę wdrożenie zbliżeniowego BLIK-a oraz tendencję do przenoszenia możliwości z e-commerce do świata rzeczywistego, sporo klientów podczas tegorocznej gorączki zakupowej, może ucieszyć się z możliwości zapłacenia za zakup czy zamówienie w restauracji w ten sposób. Jednak nie każdy konsument lubi przepisywać kod z aplikacji mobilnej czy ma czas, aby to robić.

Co więcej, poza BLIK-iem w Polsce istnieją inne preferowane metody płatności, a w tym roku do grona klientów mogą dołączyć również obywatele Ukrainy, którzy nie mają dostępu do polskich kont bankowych. W efekcie jedną z najważniejszych decyzji decydujących o powodzeniu w świątecznej sprzedaży będzie posiadanie nowoczesnego terminala płatniczego, który umożliwi klientowi zapłacenie w sposób wybrany przez niego bez dodatkowych formalności, wyjaśnień czy innych czasochłonnych czynności – co jest szczególnie cenne w godzinach szczytu.

Dodatkowym plusem nowoczesnych terminali POS jest przejrzysty dla klienta interfejs, który pokazuje dokładnie kwotę do zapłaty i umożliwia samodzielny wybór niektórych opcji związanych z płatnością.

2. Płatności odroczone w sklepach

W ciągu ostatniego roku 62% Polaków skorzystało z możliwości odroczenia płatności w sieci – to jeden z największych odsetków w Europie. Buy Now, Pay Later to globalny trend, który nabiera prędkości w sieci i zaczyna wkraczać również do świata offline. Udostępniają go niektóre banki, a także dostawcy kart i terminali.

W przypadku niektórych kart płatność można rozłożyć na raty z poziomu aplikacji smartfonowej po jej dokonaniu, inni dostawcy zaś proponują możliwość podzielenia płatności bezpośrednio przy sklepowej kasie – wystarczy kilka kliknięć na klawiaturze terminala.

W tym roku z okazji świąt nie zabraknie również sklepów wychodzących z inicjatywą przesunięcia terminu płatności – już teraz popularne są promocje typu „raty 0%” lub możliwość odroczenia wydatku nawet na kilka miesięcy. Dzięki takiej różnorodności form BNPL konsumentom nie będzie brakować opcji przy kasie sklepowej – a w obliczu tegorocznej presji inflacyjnej będą chętniej korzystali z tej możliwości.

3. BOPIS i inne zwyczaje rodem z e-commerce

Tegoroczne zakupy świąteczne rozegrają się przede wszystkim w sieci. Nie zabraknie promocji w sklepach stacjonarnych, ale w większości będą one połączone z możliwościami e-commerce. Mowa tutaj m.in. o trendzie BOPIS – Buy Online, Pay In Store lub zachęcaniu klientów do odebrania zamówienia złożonego online w sklepie. Konsumenci zachęceni brakiem kosztów dostawy być może chętnie dokonają dodatkowych zakupów stacjonarnie, gdy przy odbieraniu towaru zobaczą atrakcyjne promocje – szczególnie na komplementarne do zamówienia akcesoria.

To spora szansa dla sieci sklepowych, które mogą przygotować się na potencjalne potrzeby klienta i od razu pokierować go do konkretnej alejki z produktami, z których może skorzystać. Przykładowo, jeśli zamawiał tablet, a w sklepie znajdzie atrakcyjne etui lub klawiaturę przenośną, zwiększa to szansę dokonania sprzedaży.

O Ingenico

Ingenico jest globalnym liderem w zakresie rozwiązań akceptacji płatności. Jako zaufany partner technologiczny dla sprzedawców, banków, agentów rozliczeniowych, niezależnych dostawców oprogramowania (ISV), agregatorów płatności i klientów fintech, naszej światowej klasy terminale, rozwiązania i usługi rozwijają globalny ekosystem akceptacji płatności.