Bezpieczeństwo i szansa na wysokie zyski – czy to możliwe?

Polacy są przyzwyczajeni przede wszystkim do oszczędzania na lokatach bankowych. Jednak w czasie giełdowej hossy wielu podejmuje znaczne ryzyko w pogoni za wysokimi zyskami. Expander zwraca jednak uwagę, że istnieją również produkty finansowe, które łączą w sobie bezpieczeństwo i możliwość uzyskania wysokich zysków. Chodzi o produkty strukturyzowane.

W okresach silnych wzrostów akcji, w pogodni za wysokimi zyskami, wielu Polaków przenosi swoje oszczędności z bezpiecznych lokat do obarczonych wysokim ryzykiem funduszy inwestycyjnych. Tak było np. w połowie 2007 r. czyli w szczycie ostatniej hossy, kiedy wpłaty do funduszy akcyjnych były na rekordowo wysokim poziomie.

Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieją również produkty finansowe, które łączą w sobie bezpieczeństwo i możliwość uzyskania wysokich zysków. Chodzi o produkty strukturyzowane (w skrócie struktury). Inwestując za ich pomocą można uzyskać zyski znacznie wyższe niż te jakie dostaniemy nawet na najlepszych lokatach bankowych. Dla przykładu oferowany przez Expandera w 2008 r. produkt o nazwie „Salsa” w ciągu minionych 4 lat przyniósł ponad 50% zysku.

To rewelacyjny wynik uwzględniając, że nie był obciążony wysokim ryzykiem. W przypadku niepowodzenia inwestycji gwarantował bowiem zwrot 100% zainwestowanego kapitału. Tymczasem wybierając fundusze inwestycyjne lub samodzielnie inwestując na giełdzie również można było dużo zyskać. Trzeba było jednak ponieść ryzyko utraty nawet znacznej części swoich oszczędności. 

Dużą zaletą struktur jest również to, że za ich pomocą można zarabiać na wielu różnych aktywach. Tworzone są produkty pozwalające zyskiwać nie tylko na zmianach kursów akcji, ale również surowców (np. złoto, ropa naftowa, zboża), czy kursów walut. Co ciekawe niektóre z nich mogą przynosić zyski nie tylko gdy ceny tych aktywów rosną, ale także gdy spadają.

Tak właśnie jest w przypadku oferowanej obecnie (do 20 kwietnia) kolejnej edycji wspomnianego już produktu „Salsa”. Jego strategia pozwala zarabiać na wzrostach i spadkach cen akcji kilkudziesięciu największych europejskich firm, skupionych w pięciu sektorach. Podstawą decyzji inwestycyjnych jest specjalny wskaźnik (wskaźnik Sharpe’a) pomagający ocenić, która inwestycja może przynieść najwyższą stopę zwrotu w stosunku do ponoszonego ryzyka. Co miesiąc kupowane są akcje należące do sektora z najlepszym poziomem wskaźnika. Jednocześnie na papierach z sektora o najniższym wskaźniku zajmowana jest krótka pozycja, która przynosi zyski w przypadku spadku ich ceny.

Produkt strukturyzowane mają wiele zalet. Nie są jednak wolne od wad. Trzeba pamiętać, że w przypadku niepowodzenia inwestycji po zakończeniu okresu trwania możemy otrzymać tylko zwrot wpłaconych pieniędzy. Dlatego podejmując decyzję o skorzystaniu z takiego produktu warto wybierać przede wszystkim takie, które już udowodniły swoją skuteczność. Jeśli natomiast rozważamy inwestycję w nowy produkt to warto dowiedzieć się w co będzie on inwestował i zastanowić się jakie są szanse na to, że przyniesie on zysk.

Źródło: Expander