Bezpieczeństwo IT w polskich firmach

Wnioski zamieszczone we wspólnym Raporcie „Bezpieczeństwo IT w polskich firmach” firm D-Link, Home.pl i Webhosting.pl nie są optymistyczne – poziom bezpieczeństwa IT w polskich firmach budzi wiele zastrzeżeń.

Choć powszechnie stosowane są podstawowe zabezpieczenia w postaci zapór ogniowych i aplikacji antywirusowych, to często przedsiębiorstwa są bezradne wobec skali i różnorodności ataków, jakie są przeprowadzane przez cyberprzestępców. Z Raportu wynika, że blisko 40 proc. badanych firm doświadczyło utraty danych. Źródłem zagrożeń są nie tylko niewystarczające inwestycje w bezpieczeństwo w biurach,  ale także korzystanie przez pracowników  z firmowych laptopów poza biurem. Niebezpieczne okazuje się też używanie służbowych smartfonów do celów prywatnych.

„Warto aby użytkownik komputera był świadom istnienia zagrożeń i zasad ich funkcjonowania. Wiedza, która znalazła się w naszym raporcie, na pewno pomoże tę świadomość zwiększać. Ponadto, dane zebrane w poszczególnych artykułach budują ogólny obraz poziomu zabezpieczeń stosowanych w Polsce, a konkretne porady i wskazówki pomogą w opracowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa oraz radzeniu sobie z zagrożeniami“ – mówi Dariusz Nawojczyk, redaktor naczelny Webhosting.pl.

Autorzy Raportu nie tylko analizują i diagnozuje zagrożenia, wskazując które z nich są najgroźniejsze, ale dostarczają też informacje o sposobach radzenia sobie z nimi. Większość badanych firm stosuje podstawowe zabezpieczenia w postaci oprogramowania antywirusowego i zapór ogniowych, jednak przykładowo już nieliczne korzystają z zaawansowanych narzędzi do tworzenia backupu online. Znaczący odsetek, bo aż 30 proc. firm nie widzi potrzeby inwestycji w ochronę danych wirtualnych.

„Bezpieczeństwo komputerów i zapisanych na nich danych jest jednym z podstawowych zadań firmy. Niestety, jest ono często bagatelizowane. Potrzeba inwestycji w zabezpieczenia dotkliwie przypomina o sobie dopiero w momencie utraty danych“ – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager w D-Link Polska.

Wśród przyczyn niskiego bezpieczeństwa IT jest też nieodpowiedzialne korzystanie z firmowych komputerów przez pracowników. Jak wskazuje Raport, „(…)Komputery przeznaczone do pracy są również używane do dokonywania transakcji bankowych, robienia zakupów czy też rozwijania kontaktów towarzyskich z naciskiem na nierozważne korzystanie z serwisów społecznościowych oraz różnych innych form rozrywki (…).

Raport omawia także tak popularne ostatnio sieci społecznościowe, dostarczając informacji o związanych z nimi zagrożeniach, które dotyczą zwłaszcza sfery prywatności.  Ostatni rozdział Raportu analizuje domowe nawyki korzystania z komputera. Znajdziemy w nim także porady, pomagające zmienić niebezpieczne przyzwyczajenia. Dotyczą one m.in. zasad korzystania z bankowości internetowej czy tworzenia kopii zapasowych.

Źródło: D-Link