Bezpieczeństwo kart kredytowych w okresie wakacyjnych urlopów

Wybierając się  w wakacyjną podróż warto starannie rozważyć  dobór karty kredytowej, która zapewni nam nie tylko korzystne warunki oprocentowania, ale przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji i nas samych.

W czasie wakacji Polacy chętnie korzystają z usług biur podróży, ale też często organizują urlopy na własną rękę, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Planując wakacje, chcemy zrelaksować się  i wypocząć tak, jak lubimy. Ważne, aby podczas urlopu nie zapominać o niezbędnych środkach ostrożności. Niespodziewane wypadki, nieprzyjemne sytuacje, czy drobne kradzieże zdarzają się w podróży aż nader często, dlatego warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa i narzędzia, które je nam zapewnią. Jednym z nich może być karta kredytowa, dzięki której podczas podróży zabezpieczymy nie tylko nasze środki finansowe, ale przede wszystkim nas samych. Pakiety ubezpieczeń często oferowane są bezpłatnie razem z plastikiem.

Jak się okazuje, nie do końca ufamy transakcjom bezgotówkowym, dlatego często zamiast kart wybieramy gotówkę. Przygotowując się do wyjazdu, raczej nie przeglądamy ofert kredytówek. Warto jednak zapoznać się  z ofertą banków i wybrać produkt, który będzie dla nas najodpowiedniejszy. Możliwości jest wiele – konkurencja w sektorze kart kredytowych wymusza na bankach wprowadzanie coraz bardziej rozbudowanych pakietów usług dodatkowych i bonusów do kart.  

Bezpieczeństwo transakcji

Największą zaletą  karty kredytowej używanej za granicą jest stały dostęp do środków finansowych bez konieczności zabierania ze sobą dużych kwot w gotówce i wymiany walut. Standardem jest dziś dodawanie do kart pakietów ubezpieczeniowych chroniących od nieuprawnionego użycia karty i kradzieży zawartych na niej danych. Pakiety te oferowane są za darmo lub za opłatą do ok. 4 zł miesięcznie. Skorzystanie z ochrony wymaga jednak szybkiego zgłoszenia zagubienia lub kradzieży karty. Warto więc przed wyjazdem zanotować numer telefonu, pod którym można zastrzec lub zablokować kartę kredytową, aby nie przysporzyć sobie dodatkowego stresu w podróży. Nie zaszkodzi również zapytać, czy bank oferuje kartę zastępczą na wypadek kradzieży i ile trwa jej dostarczenie poza granice kraju (taką usługę ma w swoim pakiecie m.in. Millennium Bank). Najczęściej w pakiecie ubezpieczenia karty poza zabezpieczeniem środków na karcie i sytuacjami nieuprawnionego jej użycia, znajdziemy również ubezpieczenie towaru zakupionego za pomocą karty, a do zakupionych plastikiem biletów lotniczych i wycieczek – ubezpieczenie od zagubienia bagażu, opóźnień w dostarczaniu bagażu i pokrycia kosztów związanych z opóźnieniem lotu.  

Bezpieczeństwo podróżującego

Szczególnie ważne w czasie wyjazdów zagranicznych jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, coraz częściej dodawane jako bonus do karty kredytowej dostępnej dla klientów o niższych dochodach. W ofercie Deutsche Banku ubezpieczenie od trwałych następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie podróży jest oferowane za darmo w trakcie całego czasu posiadania karty. Z tych samych usług, również za darmo, możemy korzystać, decydując się na jedną z kart oferowanych przez Pekao. Dominet Bank za taką samą usługę żąda 4,5 złotego miesięcznie. W pakiecie ubezpieczenia w czasie podróży znajduje się dodatkowo ubezpieczenie pokrywające transport chorego do kraju, hospitalizację, leki i podróż członka rodziny (lub osoby towarzyszącej) ubezpieczonego. Dla studentów mBank przygotował w tym pakiecie ubezpieczenie OC i ubezpieczenie od wypadków doznanych w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych (koszt roczny to odpowiednio 65 zł i 85 zł).  

Najważniejsze środki ostrożności

Najważniejsze jednak podczas korzystania z karty kredytowej, zarówno w kraju jak i zagranicą, jest zachowanie podstawowych środków ostrożności. Przede wszystkim nie należy przechowywać numeru PIN razem z kartą kredytową. Często banki zastrzegają w umowach, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli kod dostępu PIN był zapisany na karcie. W trakcie zakupów nie wolno spuszczać karty z oka – w zatłoczonych kurortach nieuważny turysta łatwo może paść ofiarą zeskanowania danych z paska magnetycznego lub kradzieży kodu PIN. W trakcie dochodzenia innych roszczeń z tytułu różnorodnych ubezpieczeń, należy przedstawić bankowi dowody realizowanych transakcji, jak również protokoły policyjne i zaświadczenia od przewoźników – stanowią one podstawę rozpatrzenia wniosków o wypłaty, dlatego tak ważne jest przechowywanie ich aż do powrotu do kraju.

Bonus dla ubezpieczonego

Dodatkowo warto sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybieramy, preferowana jest karta Visa czy karta MasterCard, aby nie doszło do przykrej niespodzianki. Sprawdźmy też, w jakiej walucie bank rozlicza transakcje wykonywane zakupioną przez nas kartą – nieekonomiczne są rozliczenia w dolarach, jeśli wybieramy się do strefy euro i odwrotnie. Banki często współpracują z punktami usługowymi poza granicami naszego kraju – zasięgnijmy więc informacji o możliwości preferencyjnego wypożyczenia samochodu, zakupów z rabatem czy objętych zniżkami biletów. Dla przykładu z kartą kredytową Deutsche Bank możemy liczyć na zniżki w renomowanych sieciach wypożyczalni samochodów.  

Wybierając kartę  kredytową, która ma nam zapewnić wygodne i bezpieczne wakacje, klienci powinni starannie rozmawiać z doradcami. Poświęcony na to czas zaprocentuje doborem karty odpowiedniej dla ich potrzeb i możliwości.
 
Karty kredytowe Deutsche Bank

Deutsche Bank PBC S.A. posiada w ofercie 3 karty kredytowe z logo Deutsche Bank – Silver, Gold  i Platinum. Wszystkie karty wyposażone są w dwa nośniki danych – chip oraz pasek magnetyczny. Oprócz wyraźnej segmentacji odzwierciedlającej warunki i funkcjonalności skierowane do konkretnych grup klientów, karty Deutsche Bank posiadają szeroki pakiet ubezpieczeń oraz usług dodatkowych. Dla kart Deutsche Bank Silver, Gold i Platinum pakiet ten obejmuje m.in. usługi Assistance, dla kart Gold i Platinum – program Concierge, a dla karty Platinum również bezpłatną usługę Priority Pass, umożliwiającą dostęp  do 500 VIP-owskich saloników na 300 lotniskach na całym świecie. Karty kredytowe Deutsche Bank umożliwiają dokonywanie zarówno transakcji bezgotówkowych, wypłat gotówkowych, transakcji  na odległość (np. zakupów internetowych, zamówień telefonicznych), jak i dokonywania przelewów i zleceń stałych na wskazany rachunek bankowy bezpośrednio z rachunku karty. Karty posiadają ponadto model znoszenia opłat rocznych premiujących aktywnych użytkowników, oraz dają możliwość wydłużenia grace period nawet do 86 dni dzięki „Wakacjom od spłaty”. Klient może otrzymywać SMS-owo przypomnienia  o terminie spłaty karty, ma także możliwość elastycznego definiowania daty zakończenia cyklu rozliczeniowego oraz ustalenia własnego numeru PIN. Karty oferują szereg ciekawych funkcjonalności, w tym program rabatowy „Strefa Rabatów” obejmujący wiele atrakcyjnych ofert i zniżek w sieci ponad 1600 punktów (w tym m.in. zniżki na zakupy w Kate&Kate, Vistula, Wólczanka, Deni Cler, W.Kruk, Monnari, Pabia, Molton, Roy, Smiths, Cartoon Planet, VIP Collection, Big Star, Wine House, Kodak, Dermika Salon&Spa, Denique czy w salonach fryzjerskich Franck Provost, rabat w Poza Showroom, Greenestablishment Showroom, Scabal, czy Indivi Sokalscy oraz w prestiżowych butikach, takich jak Flash, Galilu, Laura Boutique, RS1, Warszawska Nike, Blueberry, a także rabaty w galerii malarstwa i oprawy obrazów Blue-S oraz ArtTu oraz w wypożyczalniach samochodów: Avis, Hertz, Europcar, sklepach sportowych Ski Team, Biker, Ar-Mar: ROWER FOREVER, Free Sport oraz w sieci Gymnasion).
Źródło: Deutsche Bank PBC