Bezpiecznie po Europie

Jednolitego prawa unijnego regulującego zasady ruchu po drogach unijnych nie ma. Te sprawy należą do kompetencji rządów poszczególnych państw. Mimo to w rozwiązaniach prawnych poszczególnych krajów jest wiele podobieństw w zasadach poruszania się, szczególnie po terenach zabudowanych i dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy do pół promila. Chociaż np. Czechy i Estonia zabraniają zasiadania za kółkiem po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Irlandia, Włochy i Wielka Brytania dopuszcza nawet 0,8 promila alkoholu we krwi prowadzącego pojazd.

W Polsce na terenie zabudowanym w godzinach od 5 do 23 obowiązuje limit prędkości poruszania się w wysokości do 50 km/h, a w godz. od 23 do 5 rano, czyli w porze nocnej można jeździć do 60 km na godz. Poza terenem zabudowanym można jeździć do 90 km/h. Natomiast w strefie zamieszkania, np. na terenie osiedla, prędkość poruszania nie może być większa niż 20 km/h.

O wiele szybciej można jeździć na drogach ekspresowych. I tak na drodze ekspresowej dwupasmowej można jechać z prędkością do 100 km/h. Natomiast na drodze ekspresowej dwujezdniowej, o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę, można jechać z prędkością do 110 km/h. Na autostradach, których jest bardzo mało, można jechać szybciej – do 130 km/h.

Pasy bezpieczeństwa, foteliki i światła

Obowiązek zapinania pasów w samochodzie osobowym dotyczy wszystkich podróżujących. Także tych siedzących z tyłu pojazdu.

Dzieci do 12. roku życia i które nie przekroczyły 150 cm wzrostu muszą podczas jazdy siedzieć w specjalnych fotelikach ochronnych albo w podobnych dodatkowych siedzeniach przeznaczonych do siedzenia dla dzieci podczas jazdy autem.

Starsze dzieci, powyżej 12 lat i które przekroczyły granicę wzrostu 150 cm, zabezpieczają się podczas jazdy pasami bezpieczeństwa, podobnie jak dorośli.

Podróżując po kraju mamy obowiązek włączenia świateł podczas jazdy, przez cały rok, w dzień i w nocy.

Podczas podróży samochodem nie możemy rozmawiać przez telefon komórkowy, chyba że kierowca korzysta z zestawu głośnomówiącego lub z zestawu słuchawkowego. Nie wolno również włączać głośnej muzyki. Nie może ona zagłuszać sygnałów z otoczenia.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce wynosi u kierowcy tylko 0,2 promila.

Wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą być zaopatrzone w gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę.

W Polsce sprawę bezpiecznego poruszania się po drogach samochodami osobowymi i innymi pojazdami mechanicznymi reguluje ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (DzU nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Austria

Osoby kierujące pojazdami mogą mieć do 0,5 promila alkoholu we krwi. Samochody mogą poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h na terenie zabudowanym i 100 km/h poza terenami zabudowanymi. Na autostradach dopuszczalna prędkość jazdy wynosi 130 km/h. Dzieci do 12 lat i których wzrost nie przekroczył 150 cm mogą być przewożone tylko na tylnych siedzeniach i w pasach bezpieczeństwa przeznaczonych dla dzieci, podobnie jak jest to na polskich drogach.

Belgia

Dopuszczalny poziom zawartości alkoholu u kierowcy wynosi 0,5 promila. Na drogach w terenie zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość poruszania się pojazdami wynosi 50 km/h, na obszarze niezabudowanym 70 km/h. Natomiast na autostradach samochody mogą zwiększać prędkość do 120 km/h, a na trasach szybkiego ruchu maksymalna szybkość to 90 km/h.

Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa z przodu i z tyłu samochodu. Dzieci w wieku do 12 lat i nieprzekraczające wzrostu 150 cm jeżdżą podobnie jak u nas.

Bułgaria

Podobnie jak w większości państw unijnych dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to pół promila. Na obszarze zabudowanym można jechać z prędkością do 50 km/h, na terenie niezabudowanym – 90 km/h. Natomiast po autostradach można poruszać się z prędkością 130 km/h. Dzieci do 12 lat mogą podróżować tylko na tylnych siedzeniach.

Cypr

W tym kraju obowiązują przepisy, według których kierowca nie może prowadzić wozu, jeżeli ma więcej niż 0,39 promila alkoholu we krwi. Obowiązuje tu podobnie jak w Wielkiej Brytanii lewostronny ruch samochodowy. Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte podczas jazdy tylko poza miastem. Dzieci mogą być przewożone tylko na tylnych siedzeniach samochodu.

Obowiązuje maksymalna prędkość na obszarze zabudowanym 50 km/h i na terenach niezabudowanych na trasach dwupasmowych do 100 km/h i 80 km/h na innych drogach poza terenami miejskimi.

Czechy

Podobnie jak u nas obowiązkiem jest włączanie świateł mijania przez całą dobę i przez cały rok. Dzieci do 36 kg i do 150 cm wzrostu mogą jechać samochodem tylko na tylnych siedzeniach i w fotelikach.

W Czechach obowiązują jedne z najbardziej drakońskich przepisów ruchu drogowego, nie wolno siadać za kółkiem po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Kierowca nie może mieć żadnego ułamka promila alkoholu we krwi.

Na terenach zabudowanych można poruszać się z prędkością do 50 km/h, na terenach niezabudowanych do 90 km/h i na autostradach do 130 km/h.

Dania

W tym kraju kierowca może usiąść za kółkiem tylko gdy ma nie więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi. Dzieci do 3 lat mogą podróżować na tylnych siedzeniach w specjalnych fotelikach przystosowanych do przewozu maluchów w tym wieku. Starsze, powyżej 3 lat, do szóstego roku mogą jechać przypięte pasami bezpieczeństwa, na podwyższonym siedzisku albo w tzw. specjalnej uprzęży samochodowej.

Dopuszczalna najwyższa prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h i na obszarze niezabudowanym do 80 km/h, na autostradach do 110 km/h.

Estonia

Podobnie jak na terenie Czech, także w Estonii obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu.

Maksymalna dozwolona prędkość, z jaką można podróżować po tym kraju wynosi 50 km/h na terenie zabudowanym, a poza miastem 90 km/h.

Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa.

Finlandia

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Maksymalna prędkość, z jaką możemy poruszać się po fińskich drogach wynosi na terenach zabudowanych 50 km/h, poza terenami miejskimi i na drogach szybkiego ruchu 80 km/h.

Dzieci mogą tutaj podróżować na przednich siedzeniach, ale w specjalnych fotelikach przystosowanych do wieku młodocianych pasażerów.

Francja

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi pół promila. Na terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością do 50 km/h. Na terenach niezabudowanych maksymalna prędkość to 90 km/h, na dwupasmowych drogach szybkiego ruchu – 110 km/h, zaś na autostradach – 130 km/h.

Jako jeden z niewielu krajów unijnych, Francja ograniczyła limity prędkości podczas deszczu. I tak na drogach dwupasmowych zostaje ona ograniczona do 80 km/h, na trasach szybkiego ruchu do 100 km/h i na autostradach do 110 km/h.

Dzieci w wieku do 12 lat i do 150 cm wzrostu mogą podróżować na przednim siedzeniu, ale tylko w fotelikach.

Grecja

Możliwa jest zawartość alkoholu we krwi kierowcy do pół promila. Dzieci w wieku do 10 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu.

Dozwolona jest maksymalna prędkość wynosząca 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h poza obszarami zabudowanymi i 120 km/h po autostradach i trasach szybkiego ruchu.

Hiszpania

Dopuszczalna ilość alkoholu to pół promila. Dzieci do 12 lat mogą podróżować tylko w fotelikach i na tylnych siedzeniach.

Na terenie zabudowanym maksymalna prędkość poruszania się po drogach wynosi 50 km/h, na terenach niezabudowanych – 90 km/h i na drogach ekspresowych i szybkiego ruchu – 100 km/h. Na autostradach można poruszać się z prędkością 120 km/h.

Holandia

Kierowca może prowadzić pojazd, jeżeli zawartość alkoholu w jego krwi nie przekroczyła pół promila. Maksymalna prędkość podróżowania w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Przekroczenie tej szybkości grozi utratą prawa jazdy i skierowaniem sprawy do sądu. Na terenie niezabudowanym możliwa jest jazda z szybkością 90 km/h i na autostradach 120 km/h.

Dzieci o wzroście do 135 cm muszą jeździć w specjalnych fotelikach.

Irlandia

Kierowca prowadzący pojazd może mieć we krwi 0,8 promila alkoholu. Obowiązują tu następujące maksymalne prędkości w poruszaniu się samochodami: w przypadku terenów zabudowanych 50 km/h, na drogach o znaczeniu lokalnym i regionalnym 80 km/h i na drogach krajowych – 100 km/h.

Dzieci w wieku do 12 lat mogą jeździć tylko na tylnych siedzeniach samochodu.

Litwa

Dopuszczalna zawartość alkoholu u osoby prowadzącej samochód to 0,4 promila.

Dopuszczalna zaś maksymalna prędkość jazdy wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h poza tymi terenami. Po autostradach można jechać z szybkością 130 km/h, przy czym prędkość na autostradach jest ograniczona do 110 km/h w okresie zimowym, tj. od 1 listopada do 1 kwietnia każdego roku.

Dzieci w wieku do 12 lat muszą podróżować w fotelikach, w tym te do 3 lat tylko na tylnych siedzeniach.

Luksemburg

Maksymalny poziom zawartości alkoholu na terenie księstwa wynosi 0,8 promila. Górne dopuszczalne limity szybkości jazdy wynoszą na terenach zabudowanych – 50 km/h, na terenach poza miastami 70 km/h, na trasach szybkiego ruchu – 100 km/h i na autostradach 130 km/h.

Łotwa

Obowiązuje tutaj bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po wypiciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Dzieci do 1,5 m wzrostu można przewozić tylko w specjalnych fotelikach na tylnych siedzeniach.

Obowiązują następujące limity prędkości: na terenach miejskich do 50 km/h i poza obszarami miejskimi 90 km/h.

Malta

Dopuszczalna zawartość alkoholu to pół promila. Dzieci w wieku do 12 lat podróżują w specjalnych fotelikach, przystosowanych do ich rozmiarów. Maksymalna prędkość jazdy to 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza tymi terenami.

Niemcy

Dopuszczalny poziom zawartości alkoholu we krwi kierowcy to pół promila.

Dzieci w wieku do 12 lat muszą jechać na tylnych siedzeniach.

Niemieckie prawo o ruchu drogowym dopuszcza maksymalną prędkość jazdy po drogach na terenie zabudowanym 50 km/h, na szosach zwykłych poza tym terenem 100 km/h, i 130 km/h na drogach szybkiego ruchu. Niemcy są jedynym krajem unijnym, który nie stosuje limitu szybkości jazdy na autostradach.

Portugalia

Dopuszczalne jest, by kierowca podczas jazdy miał pół promila alkoholu we krwi. Dzieci w wieku do 12 lat mogą podróżować tylko na tylnych siedzeniach.

Podczas jazdy obowiązują górne limity prędkości: na terenach zabudowanych do 50 km/h, na terenie niezabudowanym – 90 km/h, a na autostradach 120 km/h.

Rumunia

W tym kraju obowiązuje rygorystyczny zakaz prowadzenia samochodów po spożyciu choćby małej ilości alkoholu. Dzieci mogą podróżować na przednich siedzeniach.

Na terenie zabudowanym można jechać z prędkością wynoszącą do 50 km/h, na obszarze niezabudowanym – 90 km/h i po autostradach – 120 km/h.

Słowacja

Także i słowackie przepisy o ruchu drogowym zakazują prowadzenia samochodu po spożyciu nawet bardzo małej ilości alkoholu. Dzieci w wieku do 12 lat i ze wzrostem do 1,5 m, mogą podróżować tylko na tylnych siedzeniach.

Na obszarze zabudowanym można jeździć z prędkością 60 km/h, poza nim – 90 km/h. Drogami szybkiego ruchu można poruszać się z szybkością do 100 km/h i po autostradach – 130 km/h.

Słowenia

Słoweńskie prawo dopuszcza, by kierowca miał pół promila alkoholu we krwi. Nie zezwala jednak, by młodociani i dzieci do 12 lat podróżowały na przednim siedzeniu.

Obowiązują tutaj górne limity prędkości: 60 km/h na terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h po trasach szybkiego ruchu. Po autostradach, których jest więcej niż w Polsce można podróżować z prędkością 120 km/h.

Szwecja

Szwedzkie prawo dopuszcza, by kierowca miał we krwi tylko 0,2 promila alkoholu. W fotelikach, na tylnych siedzeniach mogą podróżować dzieci w wieku do 6 lat.

Na terenie zabudowanym można jechać z maksymalną prędkością 50 km/h, przy tym obowiązuje nakaz zmniejszania szybkości jazdy przy szkołach do 30 km/h. Poza terenami zabudowanymi można jechać z prędkością od 70 do 110 km/h. Przy tym ten górny limit dotyczy autostrad.

Węgry

Węgierskie prawo o ruchu drogowym zakazuje prowadzenia samochodu po spożyciu nawet bardzo małej ilości alkoholu. Na przednim siedzeniu zakazane jest podróżowanie dzieci do 12. roku życia.

Po drogach na terenach zabudowanych można jechać z prędkością do 50 km/h, po innych drogach do 90 km/h. Natomiast autostradami można jechać z prędkością do 130 km/h. Natomiast 110 km/h to prędkości poruszania się po drogach ekspresowych.

Wielka Brytania

Możliwe jest na terenie całego kraju prowadzenie pojazdów, gdy zawartość alkoholu wynosi aż 0,8 promila. Dzieci w wieku od 3 do 11 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu, ale pod warunkiem wyposażenia wozu w specjalne foteliki bezpieczeństwa.

Obowiązuje ograniczenie prędkości do 65 km/h na obszarze zabudowanym. Poza nim można jeździć z prędkością do 80 km/h, w tym po autostradach 110 km/h.

Włochy

Także i w tym kraju możliwe jest prowadzenie samochodu, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila. Dzieci mogą podróżować na przednich siedzeniach, ale w specjalnych fotelikach.

Na terenie zabudowanym obowiązuje limit prędkości wynoszący 50 km/h. Poza tym terenem można jechać z prędkością do 90 km/h, po drogach ekspresowych – 110 km/h i po autostradach 130 km/h.