Bezpieczny sukces Goyi w Gdańsku

Dzięki zaangażowaniu Ergo Hestii, ponad 13 tys. gości mogło przez ostatnie trzy miesiące podziwiać wystawę dzieł hiszpańskiego malarza Francisca de Goi y Lucientes w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Od połowy listopada wszyscy goście Muzeum Narodowego w Gdańsku mogli obejrzeć sześć wyjątkowych obrazów Goyi, które przedstawiają dziecięce rozrywki: m.in. zabawę w żołnierzy czy korridę. Cykl Zabawy Dziecięce należy do zbiorów madryckiej fundacji FUSARA.

Ergo Hestia ubezpieczyła wystawę. Również dzięki temu przez ponad dwa miesiące miłośnicy  sztuki mogli podziwiać obrazy, które w Polsce zagościły po raz pierwszy.

– To wyjątkowe dzieła. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy ułatwić wszystkim koneserom sztuki bezpośredni kontakt z pracami wybitego hiszpańskiego malarza. Takie działania od lat wpisują się w strategię mecenatu kultury, jaką realizuje Ergo Hestia – mówi Małgorzata Makulska, wiceprezes ds. marketingu Ergo Hestii.

Wystawa Goya – Zabawy Dziecięce w Gdańsku pozwoliła zapoznać się z malarstwem hiszpańskim nie tylko bywalcom muzeum, ale również młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które wzięły udział w specjalnych lekcjach muzealnych. W sumie ponad 300 uczniów miało szansę z bliska przyjrzeć się wyjątkowej wystawie. Pod koniec listopada 2012 r. Zabawy Dziecięcezostały również uznane przez Tygodnik Kulturalny za wydarzenie kulturalne tygodnia w Polsce.

Wystawa zakończyła się w niedzielę, 12. lutego. To dopiero początek tegorocznyh działań Ergo Hestii w obszarze kultury.

W kwietniu w Krakowie zostanie wręczona nagroda Znaku i Ergo Hestii im. ks Józefa Tischnera, którą sopocki ubezpieczyciel od lat funduje. W maju w Sopocie dowiemy się, który polski młody malarz otrzyma stypendium twórcze w programie Artystyczna Podróż Hestii.

– Nasza strategia wspierania sztuki od lat jest strategią długofalową. Z jednej strony, mamy ambicję przybliżania Polakom najwybitniejszych twórców. To udało się m.in. dzięki takim wystawom jak Goya, czy nagrodzie im. Tischnera. Z drugiej strony, chcemy wspierać młodych polskich twórców, dlatego  oferujemy im stypendia artystyczne w ramach programu Artystyczna Podróż Hestii – wyjaśnia prezes Małgorzata Makulska.

Ten program stypendialny, prowadzony od dekady, pozwala najbardziej obiecującemu młodemu polskiemu artyście wyjechać na miesiąc do Nowego Jorku na stypendium artystycznym. Niezależnie od tego, specjalnie dla studenta sztuk pięknych z gdańskiej ASP fundowane jest stypendium w Walencji – wspólnie z Universidad Politécnica de Valencia, hiszpańskim partnerem w projekcie Artystyczna Podróż Hestii.

Źródło: Grupa Ergo Hestia