Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) otworzył w Londynie trzecie zagraniczne przedstawicielstwo. Będzie ono odpowiedzialne za budowanie relacji z rynkami finansowymi i za monitoring regulacji dotyczących brytyjskiej gospodarki. Przedstawicielstwa BGK stanowią także ważne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw za granicą.
– Otwieramy zagraniczne przedstawicielstwa, aby budować i pogłębiać relacje z centrami finansowymi i instytucjami, które mają największy wpływ na tworzenie regulacji oddziałujących na światową gospodarkę i międzynarodowy system bankowy. Dobry wizerunek polskiego sektora finansowego za granicą przekłada się na niższe koszty pozyskiwania kapitału – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu banku.
– Rząd wspiera ekspansję zagraniczną rodzimego biznesu poprzez wiele zróżnicowanych działań. Jednym z nich są sukcesywnie otwierane przedstawicielstwa BGK. To ważne by być obecnym tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące globalnych rynków – dodał Tadeusz Kościński, minister finansów.
Jednym z celów przedstawicielstwa BGK w Londynie jest też wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. Dla wielu z nich rynek lokalny często jest zbyt ciasny, więc szukają nowych rynków zbytu. Dziś, za pośrednictwem udzielonego finansowania, Bank Gospodarstwa Krajowego jest z polskimi firmami na 6 kontynentach w 69 krajach. Przedstawicielstwo będzie również promować Polskę i polską gospodarkę wśród brytyjskiego biznesu, w tym wśród instytucji z sektora private equity oraz lokalnych think-tanków i lobbystów.
– Na Londyn i Wielką Brytanię patrzymy w długim horyzoncie czasowym. Jesteśmy przekonani, że nawet po opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, Londyn pozostanie globalnym centrum finansowym, a Wielka Brytania bardzo istotnym partnerem handlowym i biznesowym dla Polski – powiedział Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przedstawicielstwem w Londynie pokieruje Dagmara Zawadzka, CFA, mająca 20-letnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i finansach. W BGK pracuje od 2017 r., wcześniej pełniła funkcję dyrektora zarządzającego Pionem Sprzedaży Produktów Bankowych. Pracowała również w PwC, gdzie realizowała projekty z obszaru M&A, wycen oraz pozyskiwania finansowania, w PKN Orlen, gdzie odpowiadała za realizację strategicznych projektów inwestycyjnych oraz była dyrektorem finansowym w PKP Intercity. Ponadto, naukowo Dagmara Zawadzka zajmuje się tematyką wsparcia ekspansji zagranicznej polskich firm. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Aarhus School of Business.
Przedstawicielstwa BGK działają na najważniejszych rynkach finansowych Europy i świata: w Brukseli, Frankfurcie i ostatnio w Londynie. Bank planuje otwarcie przedstawicielstw w kolejnych krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Azji, np. w Singapurze.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwowym bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora publicznego w realizacji jego zadań. Bank jest partnerem finansowym aktywnie wspierającym przedsiębiorczość i efektywne wykorzystywanie programów rozwojowych. Jest jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi.
Źródło: BGK