BGK otworzył we Frankfurcie drugie zagraniczne przedstawicielstwo

fot. BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) otworzył we Frankfurcie nad Menem drugie zagraniczne przedstawicielstwo. Ma ono promować działalność BGK na rynku niemieckim, wspierać polskie firmy w ekspansji zagranicznej, a także pogłębiać relacje z innymi instytucjami finansowymi obecnymi we Frankfurcie, w tym z niemieckimi bankami regionalnymi.

 – Niemcy są naszym kluczowym partnerem gospodarczym – zarówno dla naszego banku, jak i całej polskiej gospodarki. Rośnie wolumen wymiany handlowej między naszymi krajami i coraz więcej polskich firm otwiera swoje oddziały w Niemczech. Wiele z nich ze znaczącym wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki naszej obecności we Frankfurcie jeszcze bardziej profesjonalnie będziemy wspierać polskie firmy i partnerską współpracę między Polską a Niemcami – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu banku.

– Wybór Frankfurtu był dla nas naturalny. Niemcy to jeden z naszych głównych partnerów handlowych i to właśnie w Niemczech coraz śmielej inwestują nasze polskie firmy. Oczywiście trzeba też pamiętać, że Frankfurt to od zawsze jedno z głównych centrów finansowych w Europie – podkreślił Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Siła polskiej gospodarki w dużej mierze zależy od zdolności eksportowych naszych firm, dla których Niemcy to często rynek pierwszego wyboru ze względu na jego bliskość i wielkość. Od naszych sąsiadów rodzime firmy mogą uczyć się jak prowadzić politykę eksportową, a następnie jak wykorzystać to doświadczenie na bardziej odległych i mniej nasyconych rynkach. Cieszę się, że dzięki stałej obecności BGK w Niemczech wsparcie dla polskich firm będzie jeszcze większe – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Jednym z celów przedstawicielstwa BGK we Frankfurcie jest bliska współpraca z niemieckim odpowiednikiem BGK – bankiem rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW): formułowanie wspólnych stanowisk na forum europejskim, współpraca operacyjna oraz wymiana międzybankowych doświadczeń. Dzięki pogłębionej współpracy z KfW, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie miał również możliwość budowania bliskich relacji z przedstawicielami regionalnych landowych banków rozwoju.
– Otwarcie naszego przedstawicielstwa pozwoli na bliską i efektywną współpracę z innymi polskimi instytucjami gospodarczymi obecnymi we Frankfurcie – PKO BP Niederlassung Deutschland oraz z Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – dodała Beata Daszyńska-Muzyczka.
Przedstawicielstwem we Frankfurcie pokieruje dyrektor ds. relacji międzynarodowych Krzysztof Kamola, bankowiec z wieloletnią praktyką zawodową w Polsce i za granicą, w tym w niemieckim sektorze bankowym. Krzysztof Kamola pracuje w BGK od 2004 r., wcześniej przez kilkanaście lat był przedstawicielem banku MHB Mitteleuropaeische Handelsbank AG Deutsch-Polnische Bank w Berlinie, następnie Senior Managerem w centrali Banku we Frankfurcie oraz pracował w Wydziale Protokołu oraz w Departamencie Współpracy z Zagranicą w Banku Handlowym S.A. w Warszawie.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwowym bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora publicznego w realizacji jego zadań.
Bank jest partnerem finansowym aktywnie wspierającym przedsiębiorczość i efektywne wykorzystywanie programów rozwojowych. Jest jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Tworzenie sieci przedstawicielstw zagranicznych BGK jest istotnym wzmocnieniem obecności Polski na rynkach zewnętrznych – już dziś BGK wraz ze swoimi klientami obecny jest w 66 krajach na 6 kontynentach.
Frankfurt nad Menem jest drugim po Brukseli miastem, w którym Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył swoje zagraniczne biuro. Bank planuje w II połowie 2019 r. otwarcie kolejnych zagranicznych przedstawicielstw w Londynie oraz Waszyngtonie. W dalszej perspektywie czasowej bank rozważa także stałą obecność w Nowym Jorku i Singapurze.