Nowa droga usprawni i zmniejszy natężenie ruchu ułatwiając dojazd do Gdańska, Sopotu i Gdyni. Obwodnica będzie częścią drogi ekspresowej S6 łączącej miasta w północno-zachodniej Polsce i będącej częścią Transeuropejskiej Sieci Dróg.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zgodziły się sfinansować nową obwodnicę, która ułatwi ruch wokół trzech polskich miast nadbałtyckich – Gdańska, Gdyni i Sopotu, tzw. Trójmiasta (750 tys. mieszkańców). EBI udzieli kredytu w wysokości 240 mln euro na budowę 39-kilometrowego odcinka wokół obszaru metropolitalnego od Chwaszczyna na północnym zachodzie do węzła drogowego Gdańsk Południe na południowym wschodzie.
Projekt ma zasadnicze znaczenie dla poprawy połączeń drogowych w Trójmieście oraz ułatwienia dostępu do portów w Gdyni i w Gdańsku. Stanowi również część szerszej rozbudowy trasy S6, połączenia drogą ekspresową Szczecina i Gdańska. Droga będzie biegła równolegle do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jako część Transeuropejskiej Sieci Systemów Transportowych (TEN-T), S6 umożliwia połączenie północnej Polski z multimodalnym korytarzem TEN-T Bałtyk-Adriatyk.
Kredyt EBI zasili zarządzany przez BGK Krajowy Fundusz Drogowy (KFD). Finansuje on budowę i przebudowę dróg krajowych w Polsce, w tym przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.
Umowę na konferencji Impact’21 w Poznaniu podpisali Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, nadzorująca działalność EBI w Polsce, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK i Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.
Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska skomentowała: „Dobrze funkcjonująca sieć dróg ekspresowych jest ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego oraz poszerzania dostępu do rynku pracy a ułatwiając dojazd do mniejszych miejscowości podnosimy ich atrakcyjność w sektorze turystycznym. Nowa droga zlikwiduje wąskie gardła w rejonie Trójmiasta na istniejącej zatłoczonej obwodnicy, co pozwoli na lepszy przepływ ruchu i poprawi jakość życia i jakość powietrza w trzech miastach. Jest to kolejny już projekt w ciągu ostatniej dekady wspierany w dużej części przez EBI, który przyczyni się, w ramach inicjatywy UE, do modernizacji polskich dróg jako integralnej części sieci transeuropejskiej łączącej Morze Bałtyckie z Adriatykiem”.
„Poprawa jakości życia Polaków jest jednym z głównych elementów działalności Banku Gospodarstwa Krajowego. Wspieramy zrównoważony, gospodarczo-społeczny rozwój naszego kraju m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę. Budowa obwodnicy Trójmiasta zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróży dla mieszkańców regionu oraz turystów. Usprawni również międzynarodowe połączenie tranzytowe będące częścią Transeuropejskiej Sieci Dróg. Poprzez obsługę Krajowego Funduszu Drogowego do tej pory zapewniliśmy płynne finansowanie inwestycji drogowych o wartości blisko 200 mld zł, co przełożyło się na budowę ok. 1 300 km autostrad i ponad 2 400 km dróg ekspresowych” – skomentowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.
Nowa operacja będzie uzupełnieniem wcześniejszych projektów, również finansowanych przez EBI, takich jak budowa odcinka (ok. 41 km) drogi ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Trójmiastem.
Źródło: BGK