BGK: Preferencyjny kredyt na infrastrukturę techniczną na Nowy Rok

Stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju budownictwa mieszkaniowego to priorytet każdej jednostki samorządowej. Fundamentem tych działań jest uzbrojenie terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, zgodnie z gminnymi planami zagospodarowania przestrzennego terenu.

Możliwość ubiegania się o kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wprowadziła Ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Na udzielanie kredytów przeznaczone zostały środki KFM, utworzonego w celu realizacji zadań wynikających z polityki państwa w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego. O kredyt może ubiegać się gmina, która zamierza realizować obiekty infrastruktury technicznej pod warunkiem, iż towarzyszą one budownictwu mieszkaniowemu prowadzącemu do zwiększenia liczby budynków i lokali mieszkalnych.

Przedmiotem kredytowania mogą być:

– sieci rozprowadzające wraz z niezbędnymi urządzeniami: wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne,
– urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków,
– urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w tym drogi, dojścia, dojazdy.

Gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 % kosztów wykonania zadania. Do kosztów zalicza się koszty wykonania infrastruktury wraz z kosztem pozyskania gruntu pod jej budowę oraz koszty czynności specjalistycznych, wynikających z obowiązków inwestora. Wymagane do zaangażowania w realizację przedsięwzięcia środki własne gminy mogą stanowić zaledwie 30 % kosztów i pochodzić zarówno z dochodów własnych gminy, jak też możliwym jest ich sfinansowanie z innych źródeł.

Okres spłaty kredytu to maksymalnie 15 lat.

Zabezpieczeniem może być weksel in blanco z deklaracją wekslową, hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność gminy lub cesja praw z polisy ubezpieczenia od ryzyk budowlanych, wykupionej na okres realizacji inwestycji.

Kredyt oprocentowany jest w całym okresie kredytowania według stałej stopy procentowej, która rocznie wynosi 1 %. Daje to możliwość ustalenia stałych, nieobciążonych ryzykiem zmiany stopy procentowej, długookresowych wydatków gminy, przeznaczonych na spłatę kredytu. To niewątpliwa korzyść dla stabilności budżetu gminy.

Kredyty na komunalną infrastrukturę techniczną towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu udzielane są przez BGK od 1997 roku. Od tego czasu Bank udzielił łącznie udzielenie blisko 100 kredytów na kwotę ponad 104 mln złotych.