BGK szuka pośredników finansowych. 131 mln zł na rzecz ekonomii społecznej

 

 Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił postępowanie przetargowe na wybór pośredników finansowych w ramach programu ekonomii społeczne.


Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił z końcem sierpnia br. postępowanie przetargowe na wybór pośredników finansowych, którzy udzielać będą preferencyjnych pożyczek na rzecz podmiotów ekonomii społecznej (PES), tj. m.in. spółdzielni socjalnych, organizacji pozarządowych, spółdzielni pracy, spółdzielni inwalidów i niewidomych, ale również spółek prawa handlowego prowadzących działalność non-for-profit. Pożyczki dla PES będą dostępne w całej Polsce, za pośrednictwem sieci lokalnych i regionalnych instytucji finansowych.

Na pożyczki udzielane przez pośredników Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powierzył BGK kwotę 131 mln zł, która udostępniana będzie w 4 transzach, w miarę rozwoju akcji pożyczkowej.   

Polska została podzielona na 5 makroregionów, a do każdego z nich przypisana została odpowiednia pula środków, co pozwoli lepiej odpowiedzieć na potrzeby finansowe beneficjentów programu. Zakres wsparcia oferowanego PES będzie znacznie szerszy, niż miało to miejsce w pilotażu projektu – każde przedsiębiorstwo będzie mogło starać się o:

Wybór pośredników do programu pożyczkowego planowany jest w październiku br., a uruchomienie pożyczek powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

W dalszej kolejności BGK planuje uruchomienie systemu poręczeń kredytowych, udzielanych za pośrednictwem lokalnych i regionalnych instytucji finansowych. To pilotażowe rozwiązanie, które poprzez zapewnienie zabezpieczenia spłaty kredytu udzielanego na rynku, będzie miało na celu zwiększenie dostępu przedsiębiorstw społecznych do finansowania rynkowego. Dla programu poręczeniowego uruchomione zostanie oddzielne postępowanie przetargowe.