BGK szykuje się do kryzysowych działań

„- Cały czas przygotowujemy się do zadań zapisanych w rządowym planie antykryzysowym. Chcemy szybko ruszyć z produktem portfelowej linii poręczeniowej dla innych banków. Będziemy gotowi w ciągu półtora miesiąca po wejściu w życie zmian wprawie – mówi „Parkietowi” Ireneusz Fąfara, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. W piątek Sejm przyjął nowelizację dwóch ustaw: o BGK i o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Dzięki nim bank zyska dodatkowe kapitały na pobudzanie gospodarki.”, czytamy.

„Włączenie do BGK Funduszu Poręczeń Unijnych i Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych pozwoli zwiększyć kapitały banku o 1,2 mld zł. – Szacujemy, że pozwoli to poręczyć portfele kredytów warte około 10 mld zł – mówi Ireneusz Fąfara. – Chcemy wpłynąć na zwiększenie dostępności kredytów inwestycyjnych, jak też obrotowych. Widać, że firmy mają problem z pozyskaniem także tej drugiej grupy produktów – dodaje prezes.”, czytamy dalej.

„Zgodnie z rządowym pakietem, bank będzie poręczał portfele kredytów udzielanych przez banki komercyjne. BGK przygotowuje umowę ramową, dzięki której negocjacje z poszczególnymi instytucjami mają być szybsze. Dodatkowo w trakcie prac nad ustawami w Sejmie, posłowie wprowadzili zmianę do prawa bankowego, umożliwiającą wyłączenie BGK z norm ostrożnościowych przewidzianych dla sektora. Dzięki temu państwowy bank nie będzie musiał drobiazgowo oceniać ryzyka poręczanych kredytów (zrobi to instytucja starająca się o poręczenie), a także będzie mógł dzielić się ryzykiem z bankiem, z którym podpisze umowę.”, pisze dziennik.

BGK to jedyny w Polsce bank państwowy. Jego główną misją jest obsługa sektora finansów publicznych – bank realizuje rządowe programy społeczno-gospodarcze oraz samorządowe programy rozwoju regionalnego. Bank, poza realizacją zadań rządowych, prowadzi również działalność na rynku korporacyjnym i detalicznym.

Więcej na ten temat w „Parkiecie”.
Na podstawie: Konrad Krasuski