Bank Gospodarstwa Krajowego uplasował kolejną w tym roku emisję obligacji na rynku krajowym – 4-letnie papiery o łącznej wartości 1,85 mld zł. Pozyskane środki przeznaczone będą na finansowanie kluczowych obszarów działalności banku.
17 października Bank Gospodarstwa Krajowego uplasował drugą w tym roku emisję obligacji 4-letnich o łącznej wartości 1,85 mld zł.
– Emisja obligacji jest bardzo ważnym źródłem finansowania działalności BGK jako państwowego banku rozwoju. Skala naszego zaangażowania w realizację programów służących wzrostowi gospodarczemu Polski wciąż rośnie. Zakładamy, że będziemy obecni na rynkach z naszymi emisjami z jeszcze większą częstotliwością – mówi Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu BGK.
W budowie książki popytu na obligacje BGK uczestniczyli inwestorzy finansowi, z których największą grupę stanowiły fundusze inwestycyjne (40 proc. alokacji). Pozostałe grupy to fundusze emerytalne (22 proc.), inne instytucje finansowe (32 proc.) oraz towarzystwa ubezpieczeniowe (6 proc.).
– Druga w tym roku tak dobrze przyjęta emisja BGK w tej wysokości, przy zgłoszonym dużym popycie i szerokiej bazie inwestorów, to niewątpliwie ogromny sukces. Zarówno popyt jak i marża pokazują dwie istotne dla BGK rzeczy. Po pierwsze, nieustannie duże zainteresowanie inwestorów obligacjami emitentów o wysokiej jakości kredytowej. Po drugie, zaufanie, jakim BGK cieszy się wśród tych inwestorów prowadząc z nimi aktywny dialog o przyjętej strategii obecności na rynkach finansowych – dodaje Piotr Karnkowski, dyrektor zarządzający odpowiedzialny w BGK za emisję.
Pozyskane środki przeznaczone będą na finansowanie kluczowych obszarów działalności banku. BGK jest państwowym bankiem rozwoju, który od 95 lat dba o gospodarczy i społeczny rozwój Polski i Polaków.
Uplasowana emisja jest pierwszą emisją BGK przeprowadzaną w trybie jednoczesnej rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz wprowadzenia jej do Autoryzowanego Systemu Obrotu Giełdy Papierów Wartościowych oraz BondSpot.
Jako jedyny bank państwowy BGK ma rating równy ratingowi Skarbu Państwa (Fitch Ratings ocenił go na poziomie A- z perspektywą stabilną).
Źródło: BGK