BGŻ kredytuje działania w zakresie ochrony zdrowia na terenach wiejskich

Przedmiotem kredytowania mogą być nakłady inwestycyjne dotyczące obiektów przeznaczonych na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej obejmujące zakup, budowę, modernizację i adaptację budynków przeznaczonych na udzielanie świadczeń zdrowotnych, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego o charakterze środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Kredyt może być udzielony wyłącznie w rachunku kredytowym, do wysokości 70 proc. wartości kosztorysowej netto zadania inwestycyjnego, a jego maksymalna kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł. Wymagany minimalny wkład własny kredytobiorcy wynosi minimum 30 proc. Kredyt może być przyznany tylko wtedy, jeśli inwestor ma pełne i udokumentowane pokrycie finansowe planowanego zadania.

Kredyt może być udzielony na 5 lat, włączając w ten czas okres karencji w spłacie kwoty kredytu nie dłuższy niż 1 rok, liczony od 1 transzy kredytu.

Oprocentowanie jest równe stopie redyskonta weksli NBP w danym czasie, jednak nie może być niższe niż 4 proc. w stosunku rocznym od kwoty przyznanego kredytu. Odsetki naliczane są od bieżącego stanu zadłużenia i płacone przez kredytobiorcę co miesiąc, w formie określonej w umowie kredytu.

Kredyt może zostać wykorzystany jednorazowo lub w transzach, których wysokość i terminy realizacji dostosowane są do założeń wynikających z harmonogramu rzeczowo-finansowego przedsięwzięcia.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund z siedzibą w Warszawie jest organizacją pozarządową (NGO: non-governmental organization). Celem Funduszu jest ilościowy i jakościowy rozwój sektora rolniczego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju infrastruktury wiejskiej i małej przedsiębiorczości na terenach wiejskich, co powinno przyczynić się do restrukturyzacji agrarnej i zmniejszenia bezrobocia na wsi.

Obecnie Fundusz realizuje następujące programy finansowe: osiem preferencyjnych linii kredytowych (oświata wiejska, drogi wiejskie, zaopatrzenie wsi w wodę, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych na terenach wiejskich, tworzenie gminnych pracowni internetowych, mała przedsiębiorczość na wsi, mikrokredyty na pozarolniczą działalność gospodarczą na terenach wiejskich, kredytowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie agroturystyki), a ponadto dwa programy subwencyjne (ochrona zdrowia na wsi i wiejskie składowiska odpadów stałych).