Biblię Gutenberga i Kazania Świętokrzyskie można obejrzeć w Banku Gospodarstwa Krajowego

W historycznej siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego przy Alejach Jerozolimskich 7 w Warszawie można podziwiać konserwatorskie reprinty oraz makiety bezcennych zabytków kultury, które przetrwały II wojnę światową dzięki niezwykłemu zaangażowaniu pracowników BGK. W związku z dużym zainteresowaniem wystawa została wydłużona do 9 stycznia 2015 r. i otwarta dla publiczności.

 

Wystawa przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z Biblioteką Narodową, poświęcona jest skarbom światowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, ocalonym przez BGK. Złożone w lipcu i sierpniu 1939 r. w skarbcu BGK przez Bibliotekę Narodową oraz Bibliotekę Seminarium Duchownego w Pelplinie jako depozyty, zostały przez ówczesne kierownictwo banku ewakuowane z kraju, do którego powróciły na przełomie lat 50. i 60. XX w.

Wystawa jest jednym z wydarzeń obchodów  90-lecia jedynego państwowego banku w Polsce. Od otwarcia w maju obejrzało ją dotychczas ponad dwa tysiące osób. Była udostępniona zwiedzającym m.in. podczas Nocy Muzeów. Teraz ekspozycja została przeniesiona w przestrzeń banku otwartą dla publiczności. Dzięki temu wystawa będzie dostępna dla klientów oraz gości z zewnątrz.

Skarby prezentowane w BGK


Jednym z najbardziej znanych skarbów, które ocalały dzięki pracownikom banku, jest Biblia Gutenberga zdeponowana w skarbcu BGK w lipcu 1939 roku przez konserwatora Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie, księdza prof. Antoniego Liedtke. Do eksponatów wystawy należy również kuferek, w którym Biblia Gutenberga odbyła swoją wojenną i powojenną odyseję.   

Przed wybuchem II wojny światowej do skarbca BGK dołączyły najcenniejsze zbiory z Biblioteki Narodowej. Wśród przechowywanych i ocalonych skarbów znalazły się:

To jedynie część eksponatów, których konserwatorskie reprinty oraz makiety można obejrzeć na wystawie. Ekspozycja znajduje się w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego przy Al. Jerozolimskich 7 w Warszawie, na parterze w historycznej sali obsługi klientów i będzie dostępna dla zwiedzających do 9 stycznia 2015 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy przede wszystkim uczniów szkół i studentów. Możliwe jest zwiedzanie wystawy przez zorganizowane grupy – po uprzednim zgłoszeniu na adres mailowy mateusz.wierzbicki@bgk.com.pl