Biegacze uczcili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

Sobotni bieg był jednym z wydarzeń rozpoczynających obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Do mety dotarło prawie 10 tysięcy zawodników, z czego ponad 1400 osób przyłączyło się do akcji charytatywnej dla 17-letniej Julii chorej na serce. Partnerem strategicznym zawodów był po raz kolejny PKO Bank Polski.


27. Bieg Powstania Warszawskiego odbył się w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, w skład której wchodzi jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. Zawodnicy wystartowali 29 lipca z ul. Bonifraterskiej – na 5 km o godz. 20.00, na 10 km o godz. 21.00. Pobiegli ulicami walk powstańczych obok Starego Miasta, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wisłostradą. Meta znajdowała się przy ul. Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój na trasie tworzyły grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Uczestnicy przemierzyli stolicę w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników można było usłyszeć odgłosy bombardowania. Na trasie nie zabrakło też kibicujących mieszkańców stolicy.  

Krótszą trasę ukończyło 2725 osób, a dłuższą 6968. Na 10 km najlepsi okazali się Arkadiusz Gardzielewski z WKS Śląska Wrocław (30:05) i Izabela Trzaskalska, zawodniczka AZS UMCS Lublin (33:51). Najszybciej 5-kilometrową trasę pokonał Mariusz Giżyński z WKS Grunwald Poznań, który metę przekroczył z czasem 14:44. Wśród kobiet pierwsza dotarła do niej Ewa Jagielska z Wyszkowa (16:51). Wśród zawodników na wózkach najszybszy okazał się Piotr Małek z GTM VeloAktiv Otwock.

– Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Biegu Powstania Warszawskiego. PKO Bank Polski od wielu lat wspiera inicjatywy upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Ten bieg właśnie do nich należy. Dziękujemy również za tak liczny udział w naszej akcji charytatywnej dla Julii – powiedział Marek Roszczyk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Warszawie, który uczestniczył w otwarciu biegu oraz w ceremonii wręczenia nagród.

1467 zawodników przyłączyło się w sobotę do akcji charytatywnej na rzecz 17-letniej Julii, która urodziła się ze złożoną wadą serca. Przeszła już trzy bardzo skomplikowane operacje. Obecnie niezbędna jest całkowita korekta wady umożliwiająca Julii normalne funkcjonowanie. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Cor Infantis.

Zaangażowanie zawodników, którzy dotarli do mety z kartką na koszulce „biegnę dla Julii” zostało przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na operację dziewczyny. Od 2013 r. odbyły się 293 takie akcje, w których wzięło udział ponad 106 tys. osób. Od początku istnienia programu „PKO Bank Polski Biegajmy razem” Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 313 beneficjentów kwotą ponad 4,1 mln zł. 

W zawodach oraz w akcji charytatywnej wzięli udział ambasadorowie programu „PKO Biegajmy razem”: Karolina Gorczyca, Paweł Januszewski i Sebastian Chmara.

Bank zaprasza także na ogólnopolską sztafetę charytatywną w 12 miastach – 3. PKO Bieg Charytatywny, który odbędzie się 16 września. W zeszłym roku zawodnicy w Warszawie przebiegli 2 693 okrążenia, a tym samym stolica zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich miast. Uczestnicy w całym kraju wybiegali w sumie 32 391 okrążeń. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała blisko 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. Zapisy wystartują 2 września.

PKO Bank Polski wspiera również inne inicjatywy związane z obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest głównym sponsorem III Biegu Montera organizowanego w okolicach Przeworska w celu uczczenia pamięci gen. Antoniego Chruściela, przywódcy sił powstańczych. Bieg wystartuje w sobotę 5 sierpnia w Gniewczynie Łańcuckiej, rodzinnej miejscowości „Montera”, a zakończy się na Rynku w Przeworsku.

Bank jest też mecenasem wystawy 1000 pamiątek związanych z Powstaniem Warszawskim. Wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017” można już oglądać na antresoli wielkiej Sali pod Liberatorem w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polacy biegają


Według raportu „Aktywność fizyczna Polaków” zrealizowanego w tym roku przez Kantar TNS aż 62% respondentów uprawia sport, w tym 30% co najmniej trzy razy w tygodniu, a 20% minimum raz w tygodniu. Najczęściej jeździmy na rowerze. Tę dyscyplinę wskazało 31% badanych, w tym prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Na drugim miejscu znalazło się bieganie (29%). Wśród biegających 7% zadeklarowało udział w zawodach masowych. Zazwyczaj uczestniczą w nich osoby w wieku 25-39 lat. Wśród aktywnych Polaków, którzy jako jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin wybrali bieganie, jest prawie taka sama liczba kobiet, co mężczyzn. Co ciekawe, biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia, choć oczywiście zdecydowanie więcej jest młodszych (32%). Coraz bardziej popularne stają aplikacje mobilne wspomagające treningi – używa ich 13% badanych. Tyle samo osób korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki.

Konkurs kibica


PKO Bank Polski zachęca do udziału w konkursie biegowym dla dzieci, który potrwa do 5 sierpnia. Wystarczy zaprojektować koszulkę kibica. Najciekawsze prace zostaną wydrukowane na koszulkach i nagrodzone aparatami fotograficznymi. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie: https://bankomania.pkobp.pl/bankokonkursy/stworz-nadruk-na-koszulke-kibica-i-wygraj-nagrody/.

Więcej o programie „PKO Bank Polski. Biegajmy razem” łączącym popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności, można przeczytać na stronach: