Biznesowy gigant inwestuje w bitcoiny i ethereum

2022 rokiem przełomu dla kryptowalut? Rosną ceny, sentyment na rynku zdaje się poprawiać, moc obliczeniowa sieci wydaje się najwyższa w historii, na giełdzie zadebiutował fundusz ETF, który inwestuje w spółki kopiące” kryptowalutę, a wielka światowa firma KPMG inwestuje w bitcoiny i ethereum.

fot. nau2018 / Shutterstock

W maju 2021 r. cena bitcoina spadła z ok. 64 tys. poniżej 30 tys. USD, czyli o ok. 54 proc. Cena ethereum zniżkowała zaś z 4350 do 1719 USD, co stanowiło 60-procentową korektę. Od tamtego momentu zarówno BTC, jak i ETH zdołały ustanowić w listopadzie 2021 r. nowe szczyty wszech czasów. Dla bitcoina było to ok. 69 tys. USD, dla ethereum z kolei blisko 4900 USD.

Najpierw spadek o 50 proc., po tym odbicie o 30 proc.

Koniec 2021 i początek 2022 r. przyniósł ponownie potężne spadki cen kryptowalut. Inwestorzy i spekulanci prawdopodobnie nie liczyli się z powtórką z wiosny ubiegłego roku.

– Historia jednak się powtórzyła. BTC i ETH w ujęciu dolarowym straciły niemal tak wiele jak wiosną ub.r. W ujęciu procentowym cena bitcoina spadła o 52 proc., poniżej 33 tys. USD, a ethereum o 55,5 proc., do 2161 USD – określa Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługę forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl.

Obecnie, od wspomnianych minimów, BTC odbił już o ok. 31,6 proc., do poziomu 43 500 USD, zaś ETH o ponad 40 proc., do ok 3100 USD. Wraz z cenowym odbiciem napływają informacje o adopcji kryptowalut oraz o zakupach przez jedną z bardziej renomowanych firm na świecie.

Kryptowaluty powszechną częścią aktywów firm?

Gigant KPMG zakupił bitcoina i ethereum do swojego bilansu spółki. Zdaniem przedstawicieli firmy kryptowaluty są dojrzewającą klasą aktywów. Inwestorzy – m.in. fundusze hedgingowe, biura rodzinne, wielcy ubezpieczyciele i fundusze emerytalne – coraz częściej zyskują ekspozycję na kryptowaluty, a tradycyjne usługi finansowe, takie jak banki, doradcy finansowi i domy maklerskie badają oferowanie produktów i usług obejmujących kryptowaluty.

Ta inwestycja odzwierciedla przekonanie, że instytucjonalna adopcja kryptowalut i technologii blockchain będzie nadal rosła i stanie się regularną częścią miksu aktywów – podano w komunikacie KPMG. Dodano również, że branża kryptowalut nadal rośnie i dojrzewa, dlatego musi być brana pod uwagę przez usługi finansowe i inwestorów instytucjonalnych.

Giełdowa rywalizacja kryptowalutowych górników

Szlaki w zakupach BTC na książkę rachunkową firmy przetarła spółka MicroStrategy, która posiada ponad 125 tys. bitcoinów, a następnie głośno zrobiło się o zakupach Tesli, która wydała na BTC 1,5 mld USD. Warto także zaznaczyć, że wczoraj na giełdzie Nasdaq zadebiutował ETF, który inwestuje w spółki kopiące bitcoina.

– Może to oznaczać ciekawą rywalizację o inwestorów, np. inwestujących w ETF,  który ma ekspozycję na spółki wydobywające złoto. Wydaje się zatem, że 2022 może być bardzo ciekawym rokiem pod kątem ewentualnego zwiększania zainteresowania rynkiem kryptowalut przez korporacje. W związku z tym, może dojdzie również do zatwierdzenia pierwszego w USA ETF na bitcoina – komentuje dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.

Źródło: Cinkciarz.pl