BiznesPl@net dla biznesu

System zapewnia dostęp do większości produktów bankowych dla firm, pozwala na wgląd w rachunek prywatny, a jednym z jego zabezpieczeń może być podpis elektroniczny kluczem prywatnym przechowywanym na karcie kryptograficznej.

Nowy system można zintegrować z systemem finansowo – księgowym firmy. Firmy mogą przygotowywać płatności w swoich systemach wewnętrznych, a następnie importować je do BiznesPl@net, który po autoryzacji, zrealizuje wszystkie operacje. Istotne jest natomiast to, że jedna autoryzacja wystarcza, aby zrealizować kilkanaście czy kilkadziesiąt płatności jednocześnie.

Użytkownicy nowego systemu mogą tworzyć szablony płatności, definiować kontrahentów. Mogą także korzystać ze wspólnych baz danych zawierających np.: kontrahentów, polecenia przelewów, szablony płatności.

– Ważną funkcjonalnością BiznesPl@net z punktu widzenia firm jest możliwość różnicowania uprawnień poszczególnych jego użytkowników. Taki podział praw oznacza w praktyce, że jeden z pracowników może przygotowywać przelew do realizacji, dwóch następnych akceptować tę operację, a jeszcze kolejny ją finalizować – mówi Jarosław Senator z Zespołu ds. Cash Management w Fortis Banku.

Indywidualnie ustalane mogą być również limity transakcji, które będą obowiązywać użytkowników systemu. Firma może określić dla poszczególnych swoich pracowników wysokość limitów jednorazowych, dziennych, tygodniowych czy miesięcznych.

BiznesPl@net daje firmom dostęp do większości produktów i usług, jakie bank oferuje dzisiaj swoim klientom firmowym. Jego użytkownicy mogą zarządzać rachunkami, kartami, kredytami, lokatami, ale i akredytywami, gwarancjami, transakcjami zabezpieczającymi ryzyko walutowe czy stóp procentowych.

– System w każdej chwili daje dostęp do danych finansowych firmy. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy w danej chwili, logując się z wykorzystaniem przeglądarki internetowej widzimy, co aktualnie zostało wprowadzone do systemu, jakie operacje czekają na realizację. Wszyscy użytkownicy systemu mogą również określić, o jakich zdarzeniach chcą być informowani za pomocą SMS-a lub e-maila. Mogą to być między innymi komunikaty o przekroczeniu salda powyżej czy poniżej zdefiniowanej kwoty czy przelewach przekraczający określoną kwotę – mówi Jarosław Senator.

Do systemu można się logować na dwa sposoby: wykorzystując hasło maskowane albo podpis elektroniczny. Nowością jest natomiast podpis elektroniczny kluczem prywatnym przechowywanym na karcie kryptograficznej.

W przypadku logowania hasłem maskowanym, transakcje są autoryzowane kodem SMS. Użytkownicy, którzy logują się podpisem elektronicznym autoryzują swoje transakcje również podpisem elektronicznym (system żąda wskazania klucza kryptograficznego i podania do niego hasła).

Klienci posiadający w Fortis Banku rachunek indywidualny i firmowy po pojedynczym zalogowaniu się do systemu mogą przemieszczać się pomiędzy BiznesPl@net (system dla firm) a Pl@net (systemem dla klientów indywidualnych) nawet bez konieczności ponownego logowania. Ten ostatni został wprowadzony w marcu ubiegłego roku; w październiku system uzupełniony został o moduł inwestycyjny, który pozwala kupować jednostki krajowych funduszy inwestycyjnych bez prowizji. Wkrótce w ofercie pojawią się również fundusze zagraniczne.