Blisko 1900 stwierdzonych przestępstw wykorzystujących skimming w 2016 roku. Zobacz też inne metody oszustów „bankomatowych”

Policja podzieliła się z nami statystykami dotyczącymi przestępstw o charakterze bankowym po trzech kwartałach 2016 roku. W ciągu 9 miesięcy stwierdzono blisko 1900 przestępstw wykorzystujących skimming. W całym 2015 r. było ich 189.

Skimming to termin określający przestępstwo polegające na klonowaniu danych z kart płatniczych (zobacz film poniżej). Złodziej montuje na bankomacie specjalną nakładkę, która pozwala mu skopiować dane zawarte na pasku magnetycznym karty. Nakładka instalowana jest na szczelinie, do której należy wsunąć kartę płatniczą i na pierwszy rzut oka wygląda na standardowe wyposażenie bankomatu. Drugim elementem wyposażenia jest mini kamera, która ma za zadanie nagrać kod PIN wpisywany na klawiaturze. Pozyskane w ten sposób dane nanoszone są na czystą kartę i za ich pomocą można dokonać wypłaty z bankomatu. Najlepiej w takim kraju, gdzie można dokonać wypłaty za pomocą paska, a nie chipa. Choć złodzieje mają swoje sposoby na to, by dokonać płatności fałszywą kartą nawet tam, gdzie terminal prosi o transakcję z użyciem chipa.

Nakładki do skimmingu można kupić na Aliexpress. Do wyboru, do koloru. Cena 200-300$

 

 

Z danych udostępnionych przez policję wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku stwierdzono ogółem 3693 przestępstwa o charakterze bankowym. Część z nich opisano dodatkowymi znacznikami takimi jak phishing czy skimming. Okazuje się, że w omawianym okresie stwierdzono aż 1876 przestępstw polegających na skimmingu. Przestępstw związanych z bankowością internetową było 1223, z czego 121 przypadków opisano jako phishing.

Jeśli zestawimy te dane z latami ubiegłymi, to wzrost ten jest ogromny. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku odnotowano 5023 przestępstwa o charakterze bankowym z czego 1117 dotyczyło e-bankowości. Z tej liczby 119 przypadków oznaczono dodatkowym znacznikiem: phishing. W całym 2015 roku tagiem „skimming” oznaczono tylko 189 przestępstw, a w 2014 roku 128. Niestety archiwalne dane policji mogą nie być precyzyjne, bo opisywanie typu przestępstwa dodatkowymi znacznikami nie jest obowiązkowe. Może to oznaczać, że w minionych latach przypadki skimmingu trafiały po prostu do ogólnej puli „przestępstw o charakterze bankowym”.

Skimming nie jest jedyną formą kradzieży pieniędzy z bankomatów. Złodzieje stosują także inne techniki, na przykład Card Trapping czy Cash –Trapping. Pierwsza z nich polega na „uwięzieniu” karty w bankomacie. Po wprowadzeniu kodu PIN automat połyka kartę i nie wydaje jej klientowi. Kiedy użytkownik odejdzie, przestępca wyciąga kartę i pobiera gotówkę. W przypadku metody określanej terminem Cash Trapping złodziej blokuje wypłatę gotówki z karty. Wygląda to na błąd maszyny, która nie wydała banknotów. Po odejściu klienta, oszust zdejmuje blokadę i wyciąga pieniądze. Zasady działania poszczególnych przestępstw bankomatowych ilustrują poniższe filmy (źródło: Safety Scouts).

Skimming:

Cash Trapping:

Card Trapping: