Bliżej po obligacje – PKO Bank Polski nowym Agentem emisji

Korzyści

Jedną z najistotniejszych zalet przejęcia roli Agenta emisji obligacji skarbowych przez PKO Bank Polski jest znaczne rozszerzenie możliwości zakupu obligacji. PKO BP posiada najbardziej rozległą sieć sprzedaży wśród instytucji bankowych w naszym kraju. Do prowadzenia sprzedaży i obsługi obligacji wyznaczono aż 785 oddziałów

i ekspozytur banku oraz 38 Punktów Obsługi Klienta Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP na terenie całego kraju, co łącznie stanowi 823 Punkty Sprzedaży Obligacji. Warto dodać, że placówki banku otwarte w soboty, także w tym dniu będą prowadziły sprzedaż obligacji.

Kolejnym ważnym udogodnieniem jest możliwość obsługi zakupionych obligacji w dowolnie wybranych placówkach. Tym samym wyeliminowana została konieczność przeprowadzania operacji w miejscu zakupu obligacji. Zarówno wypłata odsetek, zakup, przedterminowy wykup jak i zamiana obligacji możliwe są w dowolnej placówce PKO Banku Polskiego prowadzącej ich sprzedaż i obsługę.

Sieć sprzedaży została zorganizowana z uwzględnieniem nowoczesnych kanałów. Zakupu będzie można dokonać także za pośrednictwem Internetu oraz telefonu.

Rodzaje obligacji

Z gamy obligacji skarbowych każdy może wybrać produkt najbardziej odpowiadający własnym potrzebom. Emitowane są obligacje dwu-, trzy-, cztero- i pięcioletnie.

Ich oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Odsetki od obligacji dwuletnich po roku są dopisywane do kapitału. Odsetki od pozostałych rodzajów obligacji są wypłacane jeszcze w trakcie trwania inwestycji.

Opisy poszczególnych typów obligacji wraz z ich charakterystyką znajdują się na stronach serwisu internetowego www.obligacjeskarbowe.pl uruchomionego przez nowego agenta emisji – PKO Bank Polski.

Portal Obligacji Skarbowych – kompendium wiedzy o obligacjach

www.obligacjeskarbowe.pl to adres portalu internetowego, którego premiera zbiega się ze zmianą agenta. Na stronach portalu można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące obligacji, między innymi dane na temat rodzajów obligacji, aktualnej oferty, wysokości oprocentowania i kalendarz emisyjny. Za jego pośrednictwem można również dowiedzieć się wszystkiego na temat opłacalności inwestycji, warunków zakupu, sprzedaży, możliwości przedterminowego wykupu, itp.

Istnieje możliwość subskrypcji najnowszych wiadomości dotyczących Obligacji Skarbu Państwa poprzez pozostawienie swojego adresu e-mail na stronach serwisu.

Sposób zakupu i terminy sprzedaży

Terminy sprzedaży obligacji oraz warunki dotyczące danej emisji są zawsze zawarte w listach emisyjnych Ministra Finansów. Począwszy od 1 sierpnia 2003 będą podawane do wiadomości również w placówkach PKO Banku Polskiego oraz na stronach internetowych: www.obligacjeskarbowe.pl i www.mf.gov.pl/obligacje – witrynie Ministerstwa Finansów.

Kupując obligacje, nabywca płaci za nie dzienną cenę sprzedaży. Dla obligacji dwuletnich i czteroletnich jest to stała cena i w każdym dniu zakupu wynosi 100 złotych. W przypadku obligacji trzyletnich i pięcioletnich dzienna cena sprzedaży jest sumą ceny emisyjnej i codziennie narastających odsetek.

Istnieje kilka możliwości zapłaty za obligacje. Płatności można dokonać:

– gotówką,

– bankowym czekiem gotówkowym,

– przelewem bankowym na rachunek należący do PKO BP prowadzony indywidualnie dla każdego klienta,

– łącząc wymienione formy płatności,

– środkami uzyskanymi z wykupu obligacji przez Skarb Państwa (zamiana wykupywanych obligacji na inne)

Przejęcie roli Agenta Obligacji Skarbu Państwa przez PKO Bank Polski oznacza, że obligacje skarbowe będą bardziej dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Funkcję animatora dla obligacji skarbowych pełni Bankowy Dom Maklerski. Zadaniem animatora jest zapewnienie płynności obrotu obligacjami na rynku giełdowym. Synergia instytucji rynku kapitałowego BDM i banku daje nowe impulsy dla rozwoju masowego rynku kapitałowego.