Bloomberg: Societe Generale i Leszek Czarnecki rozważają zakup udziałów w Alior Banku

Francuski bank Societe Generale oraz inwestor Leszek Czarnecki rozważają odkupienie od Carlo Tassara udziałów w Alior Banku – poinformował w czwartek Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje.

We wrześniu 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydłużyła termin sprzedaży akcji Alior Banku przez Carlo Tassara do 30 czerwca 2016 roku.

W okresie tym stan posiadania akcji banku przez Carlo Tassara nie może być niższy niż 25 proc. Obecnie Carlo Tassara posiada poprzez podmiot zależny 26,18 proc. akcji Aliora.

Ani rzecznik Societe Generale, ani rzecznik Getinu, ani rzecznik Aliora nie potwierdzają tych doniesień.

Komentuje Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący PRnews.pl:

Societe Generale i L. Czarnecki to kolejni potencjalni kupcy zainteresowani zakupem Alior Banku. W ubiegłym roku media wymieniały w tym kontekście między innymi PKO Bank Polski i Bank Pekao SA. Alior Bank należy do jednych z najbardziej agresywnych graczy na rynku detalicznym i dla wielu banków mógłby stanowić dobre uzupełnienie portfela. Z danych PRNews.pl wynika, że na koniec III kwartału 2014 roku bank obsługiwał 2,47 mln klientów i prowadził ponad 1,36 mln kont osobistych.

Niedawno Alior przejął SKOK im. Św. Jana z Kęt oraz zdecydował się na zakup Meritum Banku – instytucji, która obsługuje między innymi sieć supermarketów Tesco. Po przejęciu SKOK-u przedstawiciele Aliora powiedzieli nam, że bank monitoruje rynek i w ramach realizowanej strategii rozwoju poszukuje innych niż organiczne możliwości wzrostu, które mogą przyczynić się do zwiększenia skali jego działalności.

Alior Bank pojawił się na naszym rynku w 2008 roku, jako bank stworzony od podstaw przez włoską grupę Carlo Tassara. W 2012 roku bank zadebiutował na GPW, a w prospekcie emisyjnym znalazł się zapis, że właściciele będą chcieli sprzedać jego akcje. Alior miał trafić w ręce „inwestora branżowego”, czyli innego banku działającego na naszym rynku. Taki zabieg pozwoliłby włoskiej grupie uregulować należności wobec wierzycieli i przynieść zysk z uruchomionego przed laty banku. Inwestora nie udało się jednak znaleźć, a KNF wydłużyła termin sprzedaży akcji Alior Banku do 30 czerwca 2016 roku.