Brak paliwa do wzrostów

Miniony tydzień  mógł przynieść mieszane odczucia. Powody do zadowolenia mają nadal posiadacze akcji małych i średnich spółek, których indeksy ustanowiły nowe lokalne maksima. Obecnie ryzyko inwestycji na rynku „MiS-iów” jest stosunkowo duże, biorąc pod uwagę wykupienie, na które wskazują oscylatory analizy technicznej jak i stopniowo spadające obroty.

Nastroje na WIG20 są już dużo słabsze. W ubiegłym tygodniu bykom nie udało się zaatakować szczytu z początku sierpnia. Także na rynku amerykańskim można zaobserwować pewną niemoc popytu, który nie potrafi oderwać się od psychologicznej bariery 1000 pkt. Niepokój może już natomiast budzić coraz silniejsza przecena chińskim parkiecie. W znacznym stopniu to tamtejszy parkiet oraz inne rynki wchodzące w skład BRIC przyczyniły się do wiosenno-letniej hossy na światowych giełdach a szczególnie na Emerging Markets.  

Rynek krajowy

Drugi tydzień sierpnia inwestorom na warszawskim parkiecie znów przyniósł mieszana odczucia. Indeks największych spółek, WIG20, tracił na wartości drugi raz z rzędu, tym razem 0,9%. Po drugiej stronie kolejny raz znajdowały się natomiast małe i średnie spółki, których indeksy zanotowały kilkuprocentowe wzrosty. mWIG40 zwyżkował o 4,5% a sWIG80 o 3,1%. W obydwu przypadkach tydzień zakończył się ustanowieniem nowych szczytów wiosenno-letniej hossy. Niepokoić może jednak coraz wyraźniejszy trend spadkowy widoczny w wartościach obrotów tych indeksów. W przypadku mWIG40 indeks ten dotarł także do znaczącego oporu przy 2200-2300 pkt (lokalne dołki z lipca i września ubiegłego roku). Wyraźniejsze osłabienie popytu widać natomiast na WIG20. O trzech tygodni indeks pozostaje w konsolidacji w strefie 2050-2150 pkt, z przerwą na krótkie wybicie w na pierwszej sierpniowej sesji, na której udało się ustanowić lokalny szczyt przy 2186 pkt. Ubiegły tydzień przyniósł dwie wyraźne próby wyjścia górą z konsolidacji. W obydwu przypadkach kończyło się to długą czarną spadkową świecą. W średnim terminie niekorzystnym sygnałem dla byków byłoby zejście poniżej 2000 pkt. Dla WIG-u poziomem wsparcia pozostają dość dalekie na razie okolice 33 500 pkt. W ubiegłym tygodniu, dzięki pozytywnemu zachowaniu popularnych „MiS-iów”, indeks ustanowił nowe lokalne maksimum i zyskał 1,1%. Z punktu widzenia analizy technicznej niedźwiedziom udało się jednak ugrać wygenerowanie sygnału sprzedaży na dziennym MACD, zarówno na WIG jak i WIG20.  

Wśród największych spółek, które w ubiegłym tygodniu publikowały wyniki kwartalne obyło się bez niespodzianek „in minus”. Pozytywnie zaskoczyły rynek natomiast spółki medialne: TVN (doszło także do wymiany na stanowisku prezesa) oraz Agora. Podwyższyć roczną prognozę planuje KGHM (w 1H’09 zrealizowano 77% rocznego planu na poziomie zysku netto). Z wydarzeń w innych branżach warto zwrócić uwagę na udane wejście na rynek budowy autostrad chińskiego konsorcjum pod przewodnictwem COVEC (China National Overseas Engineering Corporation), spółki zależnej największego chińskiego i trzeciego na świecie przedsiębiorstwa budowlanego CREC (China Railway Engineering Group). Chińczycy wygrali długo oczekiwane przetargi na budowę dwóch odcinków autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią oferując 1,3 mld PLN za niespełna 50 km, z niczym pozostawiając takie giełdowe tuzy jak Budimex, Mostostal Warszawa czy Polimex-Mostostal (budowę dwóch innych, z łącznie pięciu odcinków, będzie realizować PBG z partnerem irlandzkim a ostatnim austriacki Strabag). Taki rozwój wydarzeń jeszcze zaostrzy konkurencję w sektorze. W tym tygodniu także rozpoczynają się zapisy na sprzedaż akcji spółki Pol-Aqua w wezwaniu ogłoszonym przez hiszpański Dragados.  

Rynki zagraniczne

Na rynkach zagranicznych sytuacja na przestrzeni tygodnia nie uległa większej zmianie, wydaje się jednak, że coraz więcej sygnałów może przemawiać za stroną podażową. S&P500 nadal oscyluje wokół poziomu 1000 pkt, jednak byki nie mają sił na kontynuację wzrostów i w skali tygodnia indeks zniżkował o 0,6%. Faktem stało się wygenerowanie sygnału sprzedaży przez dzienne MACD. W układzie tygodniowym nadal wskaźnik wykazuje jednak przewagę popytu. Na innych głównych parkietach krajów rozwiniętych nastroje były dość mieszane. Japoński Nikkei225 wzrósł o 1,8% ale już niemiecki DAX zniżkował o 2,7%.

Indeks rynków wschodzących MSCI EM w ubiegłym tygodniu nie zmienił swojej wartości, ale tutaj byki mają już wyraźnie się czym martwić. Pierwszy, po siedmiu tygodnia nieprzerwanych wzrostów, spadek głównego indeksu w Szanghaju w pierwszym tygodniu sierpnia, o którym wspominaliśmy tydzień temu, był dobrym sygnałem do zwrócenia uwagi na rozgrzanie tamtejszego rynku, z którym mieliśmy do czynienia już od kilku miesięcy. W ubiegłym tygodniu spadek indeksu Shanghai Composite przyspieszył do 6,6%. Słabo rozpoczął się także bieżący tydzień. Mając na uwadze, że to w głównej mierze rynki azjatyckie (a oczy większości inwestorów były zwrócone właśnie na stosunkowo dobrze radzące sobie z problemami gospodarczymi Chiny) ciągnęły wzrosty na światowych parkietach, można sądzić, że korekta na chińskich rynku przełoży się także na pogorszenia nastrojów na innych parkietach.

Kolejny negatywny sygnał  inwestorzy otrzymali także ze strony wskaźników wyprzedzających koniunktury, na których w dużej mierze opiera się wiosenno-letnia hossa. Po gorszych od oczekiwań danych o amerykańskim ISM sektora usług czy tamtejszego indeksu zaufania konsumentów za lipiec, w ubiegłym tygodniu gorszy od oczekiwań i słabszy niż miesiąc wcześniej okazał się indeks Uniwersytetu Michigan. W tym kontekście warto w tym tygodniu zwrócić uwagę na czwartkową publikację sierpniowego indeksu Fed z Filadelfii.  

Najważniejsze wydarzenia (17 sierpnia – 21 sierpnia 2009)

– Poniedziałek:
1.50 – Japonia – PKB za 2Q’09  (prognoza 1,1% q/q)
14.30 – USA – indeks NY Empire State za sierpień (prognoza 1,0 pkt)
LC Corp publikuje raport za 1H’09
– Wtorek:
11.00 – Niemcy – indeks ZEW za sierpień (prognoza 45,0 pkt)
14.30 – USA – inflacja PPI za lipiec (prognoza -0,2% m/m)
14.30 – USA – rozpoczęte budowy domów w lipcu (prognoza 598 tys)
14.30 – USA – wydane pozwolenia na budowę domów w lipcu (prognoza 576 tys)
– Środa:
14.30 – Polska – produkcja przemysłowa w lipcu (prognoza -3,2% r/r)
ING oraz GTC publikują raporty za 1H’09
Pol-Aqua – początek przyjmowania zapisów w ramach wezwania
– Czwartek:
14.30 – USA – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza 553 tys)
16.00 – USA – indeks Conference Board za lipiec (prognoza 0,5%)
16.00 – USA – indeks Fed z Filadelfii za sierpień (prognoza -2 pkt)
Cyfrowy Polsat publikuje raport za 1H’09 roku,
– Piątek:
9.58 – Euroland – indeks PMI dla usług za sierpień (prognoza 46,5 pkt)
9.58 – Euroland – indeks PMI dla przemysłu za sierpień (prognoza 47,5 pkt)
16.00 – USA – sprzedaż domów na rynku wtórnym w lipcu (prognoza 4,99 mln)
Bank BPH publikuje raport za 1H’09

Krzysztof Pado
Źródło: Beskidzki Dom Maklerski S.A.