Brakuje 1,8 mln mieszkań dla najbiedniejszych

Jak donosi „Gazeta Prawna” gminy nie tworzą wieloletnich programów rozwoju budownictwa mieszkaniowego, a w Polsce nadal 1,8 mln najbiedniejszych rodzin czeka na lokal. 

Od dziś samorządy mogą składać nowe wnioski o wsparcie z budżetu na budowę gminnego zasobu mieszkalnego. Pomoc wzrasta nawet do 50 proc. kosztów inwestycji. Nowe przepisy nie pomogą, jeśli gminy nie zmienią polityki czynszowej i chaotycznie będą wyzbywać się nieruchomości, uważają eksperci. (…)W Polsce brakuje ok. 1,8 mln mieszkań dla ubogich” – pisze „Gazeta Prawna”. 

Obowiązek zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkaniowych dla najuboższych należy do gmin, które w ramach polityki mieszkaniowej powinny: tworzyć miejscowe plany zagospodarowania terenu, a także zajmować się sprzedażą gruntów komunalnych pod budownictwo mieszkaniowe oraz uzbrajaniem terenów. 
W Polsce niestety każdego roku zwiększa się liczba eksmisji. Po mimo tego, że czynsze są niskie, gdyż oscylują w okolicach 1,5% – 1,8% kosztów odtworzenia rocznie (wg Instytutu Gospodarki Nieruchomościami). Tak niskie wpływy uniemożliwiają prawidłową eksploatację oraz remontowanie zasobów mieszkaniowych.

Więcej w dzisiejszej „Gazecie Prawnej” w artykule „Mieszkania dla najuboższych nawet z 50-proc. dopłatą”. 
K.H.

Źródło: Gazeta Prawna