BRE Bank: II edycja Rankingu 500 najbardziej innowacyjnych firm

Badania prowadzi zespół Międzynarodowej Sieci Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN w ścisłej współpracy z BRE Bankiem i Gazeta Prawną.

Zainteresowanie środowisk gospodarczych i naukowych pierwszą edycją zorganizowaną w 2005 roku wskazuje na celowość dalszych badań. Program badawczy przynosi bowiem gospodarce korzyści dwojakiego rodzaju. Z jednej strony przybliża realne procesy innowacyjne, które dokonują się w Polsce i tym samym udowadnia, że choć w światowych rankingach nasz kraj plasuje się na odległych pozycjach pod względem nakładów na badania i rozwój, w Polsce nie brak innowacyjnych przedsięwzięć i pomysłów, a w rodzimych firmach drzemie ogromy potencjał. Z drugiej strony założeniem badań jest, aby prace teoretyczne i analityczne znalazły swój wyraz w ocenach innowacyjności, które mogłyby przyczynić się do pobudzenia procesów innowacyjnych w polskiej gospodarce.

W drugą fazę badań zespół realizacyjny wchodzi wzmocniony o dziesiątki ekspertów z przedsiębiorstw, którzy zgłosili gotowość współpracy przy ocenach innowacyjności oraz bogatszy o kontakty z 500 przedsiębiorstwami zorientowanymi na rozwój, wyodrębnionymi w pierwszej edycji.

Podstawą badań będą seminaria metodologiczne organizowane przez INE PAN oraz współpraca z wiodącymi ośrodkami zagranicznymi, które specjalizują się w ocenach innowacyjności. Analizie poddane zostaną zarówno zmienne ilościowe, na przykład nakłady na badania i rozwój, liczba zatwierdzonych patentów, udział w programach badawczych UE, jak i jakościowe. Analizę tych zmiennych będzie integrował system punktacji na podstawie, którego powstanie lista 500 najbardziej innowacyjnych firm. Badania ilościowe zostaną przeprowadzone w oparciu o dane statystyczne oraz dostarczone przez przedsiębiorstwa. Do oceny aspektów jakościowych i cech trudno mierzalnych posłużą opinie eksperckie oraz podejście dynamiczne, które będzie uwzględniać ciągłość i porównywalność ocen innowacyjności z roku na rok i między przedsiębiorstwami.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wyniki badań zostaną opublikowane w raporcie na temat innowacyjności polskiej gospodarki, przygotowanym przez INE PAN oraz w specjalnym dodatku Gazety Prawnej – partnera Programu. Prócz głównego rankingu 500 najbardziej innowacyjnych firm, powstaną podrankingi regionalne, podranking najbardziej innowacyjnych mikrofirm oraz podranking najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora MSP.

Aby wziąć udział w badaniu, należy wypełnić ankietę dostępną na stronach internetowych INE PAN www.inepan.waw.pl/sic oraz przesłać ją na adres janik@inepan.waw.pl.