BRE Bank zobaczy, kto da więcej za emerytalny biznes

Rosną szanse na kolejną konsolidację na emerytalnym rynku. Wkrótce powinna wyjaśnić się przyszłość Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) Skarbiec-Emerytura, szóstego pod względem liczby członków.

– Krótka lista podmiotów zaproszonych do dalszych negocjacji powinna być znana niebawem. Potem będzie czas na due diligence i składanie konkretnych ofert cenowych. Od wyceny będzie zależeć, czy BRE Bank (jedyny właściciel Skarbca — przyp. red.) zdecyduje się na wyjście z emerytalnego biznesu czy połączy go z innym funduszem — mówi Bogusław Grabowski, prezes PTE Skarbiec­Emerytura.

Jak pokazuje historia konsolidacji na polskim rynku, wyceny tego typu biznesu bywają dość rozbieżne. W transakcjach koszt członka OFE wahał się od niespełna 200 zł do ponad 2 tys. zł. Wśród zainteresowanych Skarbcem-Emeryturą mogą być właściciele funduszy: Polsat, Pekao, Bankowy i Generali. Ale nie tylko podmioty już obecne na emerytalnym rynku interesują się konsolidacją sektora. Przygląda jej się Aegon, który przed miesiącem wszedł do Polski, kupując Nationwide TUnŻ. Od dłuższego czasu interesuje się Polską francuska Axa – informuje „Puls Biznesu”.

Uzyskanie wyższej ceny za OFE umożliwiłoby zwiększenie liczby klientów. Na razie jednak klienci opuszczają fundusz. W tym roku stracił już niemal 90 tys. członków. Nic zatem dziwnego, że zarząd robi, co może, by to zmienić.

– W czerwcu podpisaliśmy umowy dystrybucyjne z firmami Open Finance i Goldenegg. Planujemy także zintensyfikować działania wśród studentów, bo multiagencje skupiają się głównie na rynku wtórnym (czyli transferach z innych OFE przyp. red.) — mówi prezes.