Bruksela zmusi AIB do pozbycia się BZ WBK?

„Toczą się właśnie negocjacje w sprawie warunków, na których Bruksela zaakceptuje pomoc publiczną, jakiej irlandzki rząd udzielił wielkim instytucjom finansowym. AIB, podobnie jak Anglo-Irish Bank i Bank of Ireland, od roku ugina się pod ciężarem złych kredytów udzielonych w okresie boomu na rynku nieruchomości. Z powodu załamania cen mieszkań i domów zadłużenie wielu klientów znacznie przekroczyło wartość zabezpieczających kredyty nieruchomości […]”, pisze „GW”.

„W listopadzie Bruksela przedstawi warunki, na których jest gotowa zaakceptować przyznaną w kryzysie AIB pomoc publiczną. Właściwie będzie to ultimatum. Im bliżej do końca negocjacji, tym większy niepokój przebija z wypowiedzi prezesa banku: – Nie wiemy, co czeka naszą organizację, ale konsekwencje będą bardzo poważne – mówił w piątek dziennikarzom agencji Reutersa.”, czytamy.

„Obawia się, że Bruksela potraktuje AIB równie surowo jak holenderską grupę ING, która dostała od swojego rządu 10 mld euro. W ubiegłym tygodniu prezes Jan Hommen oznajmił, że w ciągu czterech lat ING sprzeda swój biznes ubezpieczeniowy oraz ramię bankowe w USA, Kanadzie i Australii. Unikał odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu jest to efekt nacisków Komisji Europejskiej, ale analitycy nie mają wątpliwości, że presja Brukseli była decydująca. – Zrobili to, bo komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes im kazała. Nie chcieli tego – uważa Chris Hitchings, analityk Keefe Bruyette & Woods […].”, czytamy dalej.

Bank Zachodni WBK powstał w 2001 roku w wyniku połączenia Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego. BZWBK zajmuje mocną pozycję w Polsce – prowadzi ponad 1,5 mln rachunków osobistych, a pod względem wielkości sieci placówek jest trzecim bankiem w kraju.  Większościowym udziałowcem banku jest irlandzka spółka Allied Irish Banks. Jednak z uwagi na złą kondycję właściciela już od miesięcy pojawiają się pogłoski o możliwej sprzedaży BZWBK. Ostatnio media podały, że zakupem polskiego banku zainteresowany jest francuski Société Générale.

Więcej na ten temat w artykule „Bruksela każe sprzedać BZ WBK?” autorstwa Niny Hałabuz.

WB