Budowlańcy poszukiwani – analiza ogłoszeń o pracę

Po raz kolejny, firma ASM postanowiła zweryfikować sytuację na pracowniczym rynku w budownictwie dążąc do określenia najczęściej poszukiwanych zawodów w branży budowlanej na przestrzeni ostatniego okresu oraz ustalenia obszarów z największym deficytem pracowników w budownictwie.

W tym celu przeanalizowano 826 ofert opublikowanych w okresie od 25.03.2010 r. do 31.03.2010 r. na najpopularniejszych portalach z ofertami pracy: www.pracuj.pl oraz praca.gazeta.pl. Ogłoszenia opublikowane na stronie gazeta.pl stanowiły 52,3%, zaś opublikowane na portalu pracuj.pl wyniosły 47,7%. Oto wyniki przeprowadzonych badań.

Porównując liczbę ogłoszeń kierowanych do branży budowlanej w wybranym okresie czasu
na przestrzeni kilku ostatnich lat, obserwujemy, że w 2010 r. ilość opublikowanych ofert pracy była
o 36,7% większa niż w analogicznym okresie czasu roku 2009. Jednakże w relacji do roku 2008 liczba ogłoszeń zmniejszyła się o ponad jedną czwartą (25,9%). Warto podkreślić, że zdecydowana większość ogłoszeń oferowała podjęcie pracy na obszarze Polski. Tylko nieliczne oferty dotyczyły możliwości zatrudnienia poza granicami kraju. W porównaniu z poprzednimi latami, obserwujemy wyraźny trend systematycznego zmniejszania się liczby ogłoszeń skierowanych do osób chcących podjąć pracę za granicami Polski na rzecz krajowych ofert pracy. Wynikać to może z „przemijającego” już światowego kryzysu, który mniej odczuwalny był w naszym kraju niż wśród zachodnich sąsiadów.

Najwięcej ogłoszeń dla osób poszukujących pracy w budownictwie dotyczyło lokalizacji w województwie mazowieckiem, gdzie oferowano ponad jedną trzecią ofert pracy (32,7%) z terenu Polski. Znaczące zapotrzebowanie na pracowników budowlanych występuje również na terenie województw śląskiego (8,0) oraz dolnośląskiego (7,6%). Większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia w branży budowlanej nie powinni mieć również osoby zamieszkałe na terenie łódzkiego (5,3%) i wielkopolskiego (4,7%). Dodajmy, że najmniejsza liczba ogłoszeń (1,9%) w branży budowanej w analizowanym okresie czasu pojawiła się na obszarze województwa opolskiego.



…polscy budowlańcy poszukiwani w Niemczech…

Za granicą najwięcej ofert pracy dla osób związanych z branżą budowlaną, bo więcej niż co trzecie ogłoszenie (37,3%), proponowało podjęcie pracy tuż za naszą zachodnią granicą, na terenie Niemiec.
Co czwarta oferta (25,7%) skierowana była dla osób poszukujących pracy na terenie Francji, a 14,3% ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia na obszarach Belgii. Dodajmy, że w mniejszym stopniu „polskich budowlańców” poszukiwano w Szwecji (5,7%), Finlandii (2,9%), Norwegii (2,9%), Wielkiej Brytanii (2,9%), Luksemburga (2,9%) czy Holandii (2,9%).

…kierownik budowy/majster najbardziej poszukiwany w budownictwie…

Największy odsetek ofert pracy, bo więcej niż co piąte (23,0%) w analizowanym okresie czasu oferowało możliwość zatrudniania w charakterze kierownika budowy/kierownika budowy/majstra.
Bez większego problemu pracę mogą również znaleźć pracownicy budowlani (7,4%), agenci/pośrednicy nieruchomości (6,5%), specjaliści (4,6%), monterzy (4,4%), operatorzy pracy (4,4%) oraz inżynierowie budownictwa (4,0%).

Dziesięć najczęściej poszukiwanych zawodów w branży budowlanej

W rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów w branży budowlanej w Polsce trzy najczęściej poszukiwane zawody to:

Natomiast, poza granicami najczęściej polskich budowlańców poszukuje się w charakterze:


…specjaliści najbardziej poszukiwaną grupą zawodową…

Na podstawie listy profesji w analizowanych ogłoszeniach firma ASM wyróżniła pięć grup zawodowych poszukiwanych w budownictwie, czyli:

I tak, najwięcej ofert pracy, bo ponad jedna trzecia skierowanych było do specjalistów (35,4%).
W niewiele mniejszym odsetku ofert (31,1%) poszukiwani są kierownicy i managerowie, zaś blisko
co piąte ogłoszenie (24,9%) dedykowane jest pracownikom wyspecjalizowanym. W mniejszym stopniu ofert pracy dotyczyły pracowników niewyspecjalizowanych (7,4%) oraz pracowników biurowych (1,2%).
Warto podkreślić, że w Polsce zdecydowanie częściej niż poza jej granicami poszukiwani są specjaliści
zaś zagranicą częściej poszukiwani są pracownicy wyspecjalizowani. Dodajmy, że kierownicy /managerowie nieznacznie częściej poszukiwani są w kraju niż zagranicą. Należy jednak podkreślić wysoki odsetek ofert skierowanych do tej grupy zawodowej poza Polską. Ogłoszenia dedykowane kierownikom/managerom w Polsce stanowią 31,5% i aż 22,9% w przypadku ofert zagranicznych.

W stosunku do zeszłorocznych analiz można odnotować znaczący wzrost ofert dedykowanych grupie zawodowej: kierownikom/managerom (wzrost o 17,2 pkt. proc. r/r) kosztem przede wszystkim ogłoszeń skierowanych do pracowników wyspecjalizowanych (spadek o 13,2 pkt. proc. r/r) oraz pracowników niewyspecjalizowanych (spadek o 4,0 pkt. proc. r/r). Warto również dodać, że w ciągu ostatnich kilku lat obserwowany jest trend wzrostowy ofert pracy skierowanych do kierowników/managerów oraz specjalistów, natomiast zmniejsza się udział ogłoszeń oferujących pracę pracownikom wyspecjalizowanym i pracownikom niewyspecjalizowanym.

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku