BZ WBK AIB TFI: Podsumowanie roku 2007 i plany na 2008

Jeszcze długo przed rozpoczęciem lipcowej korekty ostrzegaliśmy przed rosnącą bańką spekulacyjną w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Piotr Przedwojski, zarządzający m.in. Arką BZ WBK Akcji FIO – Wzrost cen akcji w tym segmencie miał podłoże popytowe i niestety miał niewiele wspólnego z perspektywami rozwoju spółek. Nic dziwnego, że obserwując zmiany indeksów w okresie od letnich szczytów do końca roku 2007, stopy zwrotu z mWIG40 były ok. dwa-trzy razy gorsze, niż stopy zwrotu z WIG20.

Wykres: Porównanie zmian wartości indeksów na GPW.

Zarządzający funduszami Arka konsekwentnie unikali małych i średnich spółek, inwestując jedynie w wybrane z nich. Stąd też w drugiej, niewątpliwie trudniejszej połowie roku, fundusze Arka osiągały zdecydowanie lepsze wyniki niż znakomita większość funduszy konkurencji – dodaje Krzysztof Samotij, Prezes BZ WBK AIB TFI S.A.

Wyniki inwestycyjne Arki: międzynarodowy sukces

Uczestnicy Funduszy Arka mogą zaliczyć rok 2007 do udanych. W większości kategorii, a szczególnie wśród funduszy inwestujących w akcje, Arka osiągała czołowe miejsca w rankingach stóp zwrotu.

Tabela: stopy zwrotu Funduszy Inwestycyjnych Arka

Wyniki funduszy zadecydowały o kolejnym zwycięstwie BZ WBK AIB TFI w wyścigu po „Byki i Niedźwiedzie” – prestiżowe statuetki przyznawane przez Gazetę Giełdy Parkiet.

Ale Arkę doceniają nie tylko polskie media. Agencja Lipper, należąca do koncernu Reuters, sklasyfikowała:

Arkę BZ WBK Obligacji FIO – jako najlepszy pod względem 5-letniej stopy zwrotu fundusz obligacji inwestujący w Europie Środkowej i Wschodniej.1

Arkę BZ WBK Akcji FIO – jako drugi pod względem 5-letniej stopy zwrotu fundusz obligacji inwestujący w Europie Środkowej i Wschodniej. To imponujący wynik, wziąwszy pod uwagę, że w pięcioletnim okresie Lipper klasyfikował w tej grupie aż 133 fundusze.

Oferta i wartość aktywów

W roku 2007 Arka postawiła na Europę Środkową i Wschodnią: w kwietniu 2007 rozpoczęła się dystrybucja Arki BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO, obecnie największego – i najlepszego pod względem rocznej stopy zwrotu – polskiego funduszu inwestującego w tym regionie.

W listopadzie uruchomiony został kolejny fundusz inwestujący w Regionie: Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy FIO. W odróżnieniu od swojego „starszego brata”, Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy FIO ogranicza swoje inwestycje do branż związanych z rozwojem i finansowaniem infrastruktury w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Aktywa funduszy zarządzanych przez BZ WBK AIB TFI w roku 2007 wzrosły o imponującą kwotę 5,4 mld zł. Mimo to wzrost aktywów był nieco wolniejszy od wzrostu całego rynku – udział w rynku zmniejszył się z 0,6 punktu procentowego do 16,8% na koniec 2007 roku.

Zatrzymanie wzrostu udziału w rynku zawdzięczamy przede wszystkim świadomej decyzji o nieuruchamianiu funduszu małych i średnich spółek. Nie chcieliśmy narażać naszych klientów na ryzyko związane z inwestycjami w tym segmencie. Czas pokazał, że mieliśmy rację – mówi Krzysztof Samotij.

Rok 2008 – prognozy

Sytuacja makro

Ostatnie pół roku to czas dużej niepewności na globalnym rynku akcji. Problemy rozpoczęły się wraz z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w USA. Pociągnęły one za sobą spadki cen akcji amerykańskich banków i instytucji finansowych w innych regionach świata, które inwestowały w obligacje emitowane przez amerykańskie banki. Echa kryzysu odbiły się na notowaniach w branżach i w regionach świata zupełnie nie związanych z amerykańskim sektorem finansowym. Problemy w USA były swoistym katalizatorem przecen na rynkach akcji na całym świecie.

Jednak w długim terminie perspektywy atrakcyjności akcji należy oceniać przez pryzmat wzrostu gospodarczego. A wzrost gospodarczy – mimo pewnych problemów – w najbliższych latach powinien pozostać na wysokim poziomie – uważa Błażej Bogdziewicz, zarządzający Funduszami Inwestycyjnymi Arka.

Oczekujemy, że gospodarka światowa w roku 2008 i w kolejnych latach nadal będzie rosnąć, chociaż uważamy, że wzrost ten nie będzie tak szybki jak w latach poprzednich. Przyczyn spadku tempa wzrostu należy upatrywać w przewidywanym spadku dynamiki wzrostu gospodarczego USA.

Problemy amerykańskie w pewnym stopniu przełożą się na zwolnienie tempa rozwoju gospodarki światowej. Warto jednak zauważyć, że wpływ gospodarki amerykańskiej na gospodarkę światową z każdym rokiem spada. Dla przykładu, państwa azjatyckie są coraz mniej uzależnione od wymiany handlowej z USA, ponieważ coraz większą część swojej produkcji przeznaczają na eksport do Europy, na rynki wschodzące oraz na potrzeby wewnętrzne.

Oczekujemy, że banki centralne będą wspierać gospodarki: spodziewamy się dalszych obniżek stóp procentowych w USA oraz rozpoczęcia cyklu obniżek stóp w strefie euro.

W Polsce w 2008 roku spodziewamy się nadal wysokiego tempa wzrostu PKB, należy jednak oczekiwać, że będzie ono niższe niż w 2007. Oczekujemy, że wzrost PKB w roku 2008 będzie na poziomie 5,5%.

Podsumowując: rozwój gospodarki światowej będzie sprzyjał długoterminowemu wzrostowi wartości spółek giełdowych.

Prognoza dla rynków akcji w Polsce i Nowej Europie

Spodziewamy się dużej zmienności rynku akcji w roku 2008. Zmiana wartości indeksu WIG w całym roku 2007 może równie dobrze wynieść -10%, jak i + 10%. Zważywszy jednak, że w styczniu mieliśmy już do czynienia z istotną przeceną, możemy spodziewać się, że inwestorzy rozpoczynający inwestycję obecnie, na koniec roku prawdopodobnie będą mogli pochwalić się wynikiem w najgorszym razie neutralnym. Dlaczego?

Styczniowe spadki sprowadziły wartości podstawowych wskaźników, takich jak P/E czy P/BV, do poziomów, jakie notowały one na początku hossy. Mimo więc, że rola emocji na parkiecie wciąż może być istotna, to potencjał spadków – z racjonalnego punktu widzenia – wyczerpuje się. Inwestorzy szukający tanich akcji powinni ruszyć na zakupy – uważa Błażej Bogdziewicz.

Oczywiście w przypadku funduszy wiele zależy od zarządzającego. Dobra selekcja spółek pozwoli najlepszym pobić wzrost indeksu – dodaje Piotr Przedwojski.

Tabela: Prognoza stóp zwrotu w okresie 5-letnim dla wybranych indeksów giełdowych w Europie Środkowej i Wschodniej

Plany produktowe

Arka BZ WBK Energii

Arka BZ WBK Energii FIO to pierwszy fundusz sektora energii w ofercie rodzimych towarzystw funduszy inwestycyjnych, a także pierwszy globalny fundusz sektorowy w ofercie BZ WBK AIB TFI S.A.

„Sektor energetyczny w przyszłości czekają ogromne inwestycje, związane z zaspokajaniem rosnącego popytu na energię oraz z koniecznością modernizacji elektrowni i sieci przesyłowych, których większość ma ponad 30 lat – mówi Prezes BZ WBK AIB TFI Krzysztof Samotij – W nadchodzących latach na tym rynku pojawi się wiele interesujących okazji do inwestowania i dlatego zdecydowaliśmy się utworzyć Arkę BZ WBK Energii FIO”.

Perspektywy rynku energii

Nowy fundusz Arka BZ WBK Energii FIO będzie wykorzystywał możliwości osiągania zysków, jakie powstały w szeroko rozumianym rynku energii. Sektor już od pewnego czasu boryka się z niedoinwestowaniem, podczas gdy potrzeby energetyczne na całym świecie rosną w zawrotnym tempie. Według Międzynarodowej Agencji Energii do 2030 roku popyt na energię wzrośnie o 55%. „Ze względu na niskie inwestycje w przeszłości i coraz większe potrzeby, wiele krajów boryka się obecnie z niską podażą energii – mówi Piotr Przedwojski, który będzie zarządzał Arką BZ WBK Energii FIO – Z taką sytuacją mamy do czynienia zarówno w krajach rozwijających się, jak i w Starej Europie, gdzie sektor wymaga unowocześnienia i rozbudowy. Sektor energii jest obecnie ciekawym i bardzo obiecującym rynkiem.”

Polityka inwestycyjna

Głównym przedmiotem lokat funduszu będą akcje i instrumenty finansowe o podobnym charakterze. Co najmniej 66% swoich aktywów fundusz będzie inwestował w akcje firm z sektora energetycznego: zarówno producentów energii, jak i spółek świadczących usługi dla producentów i tworzących infrastrukturę energetyczną. W obszarze zainteresowania funduszu będą więc spółki zajmujące się poszukiwaniem, wydobywaniem i przetwarzaniem nośników energii oraz zapewniające dystrybucję, import i eksport energii. Fundusz nie ograniczy się tylko do spółek, które są związane z tradycyjnymi źródłami energii, surowcami takimi jak węgiel, ropa naftowa i gaz. Zarządzający funduszem zamierzają także inwestować w firmy działające w sektorze alternatywnych źródeł energii elektrycznej wytwarzanej z wiatru, biomasy i promieniowania słonecznego.

Rozpoczęcie sprzedaży

W Arkę BZ WBK Energii FIO będzie można zainwestować od 25. lutego 2008 w placówkach BZ WBK i Domu Maklerskiego BZ WBK. Fundusz będzie także trafiał sukcesywnie do oferty innych dystrybutorów Funduszy Arka.

Inne produkty

Poza Arką BZ WBK Energii FIO, poznańskie TFI planuje wprowadzić do sprzedaży 2 fundusze zamknięte oraz fundusz parasolowy.

Fundusze zamknięte to Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ oraz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO FIZ. Powinny one trafić do dystrybucji w pierwszej połowie 2008 roku.

Fundusz parasolowy zostanie utworzony z myślą o zamożnych klientach. TFI rozważa na jego potrzeby ciekawe rozwiązanie: możliwość „opłacenia” zlecenia nabycia jednostek funduszu… akcjami przedsiębiorstw. To ciekawe rozwiązanie dla osób posiadających rachunku papierów wartościowych. Uruchomienie funduszu planowane jest na drugą połowę roku.