BZ WBK nowym liderem projektów inwestycyjnych wspieranych środkami unijnymi

W ramach czwartej rundy aplikacyjnej BZ WBK skredytuje aż 64 projekty inwestycyjne, które otrzymają dotacje ze środków UE. Celem działania 2.3 SPO jest zwiększenie konkurencyjności polskich małych i średnich przedsiębiorstw poprzez unowocześnienie ich oferty produktowej i technologicznej. Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć tutaj na bezzwrotne dotacje w wysokości od 10 tys. do 1 250 tysięcy złotych, przy czym przy wsparciu projektu przekraczającego kwotę 125 tys. złotych przedsiębiorca jest zobowiązany sfinansować swoją inwestycję kredytem w kwocie nie mniejszej niż jedna czwarta wsparcia, na jakie liczy.

To właśnie w takich przypadkach przedsiębiorcy, którzy złożyli swoje aplikacje w ramach czwartej rundy przyznawania dotacji najczęściej korzystali ze specjalnych kredytów przygotowanych dla nich przez BZ WBK. Pierwsza pozycja w rankingu PARP dowodzi, że oferta BZ WBK jest korzystna dla przedsiębiorców, a sam bank skutecznie wspiera ich w pozyskiwaniu środków z UE. Między innymi w tym celu, jeszcze przed wejściem Polski do UE – w 2003 r. – BZ WBK wprowadził do swoich oddziałów doradców europejskich, czyli specjalistów pomagających w pozyskiwaniu dotacji z funduszy europejskich. Do ich zadań należy m. in. przekazywanie informacji dotyczących możliwości finansowania z programów unijnych, identyfikacja programów, w ramach których może być realizowana konkretna inwestycja, wskazywanie firm i instytucji, z których wsparcia mogą korzystać przedsiębiorcy, szczególnie, jeśli chodzi o kwestie kwalifikacji kosztów inwestycji, czy też wypełniania wniosków. Obecnie w oddziałach BZWBK pracuje ok. 200 doradców europejskich i jest to największa sieć tego rodzaju specjalistów na polskim rynku bankowym.

W ramach działania 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na wsparcie mogą liczyć m.in. działania modernizacyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach zmierzające do wprowadzenia znaczącej zmiany produktu lub procesu produkcyjnego, wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne różnych przedsiębiorstw, projekty mające na celu zastosowanie I wykorzystanie technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w procesach zarządzania przedsiębiorstwem.