BZWBK i Miasto Poznań wdrożyły kartę PEKA

Od piątku 30 września mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą złożyć wniosek o Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną (PEKA).

Celem projektu jest propagowanie transportu zbiorowego, a także jeszcze bliższa współpraca pomiędzy miastem Poznań a gminami powiatu poznańskiego w zakresie komunikacji i sposobu obsługi mieszkańców powiatu. 

Karta, oprócz funkcji miejskich, takich jak między innymi możliwość zakodowania okresowego biletu komunikacji miejskiej, posiadać będzie także funkcje płatniczą, dzięki której możliwe będzie dokonywanie transakcji w sklepach oraz Internecie. Docelowo karta będzie rozwijana o kolejne funkcjonalności takie jak: możliwość zakodowania na karcie biletu parkingowego, czy umieszczenie na niej aplikacji bibliotecznej. Po wyposażeniu pojazdów komunikacji miejskiej w czytniki kart, Klient będzie miał także możliwość zakupienia pojedynczych biletów za przejazd. Nowa karta zastąpi funkcjonującą w Poznaniu komkartę i będzie wydawana za darmo.

Kartą będzie można płacić zbliżeniowo dzięki obecności na karcie najnowszej technologii PayPass. Oznacza to, że transakcji do kwoty 50 PLN nie trzeba potwierdzać numerem PIN. ,,Dodatkowo Kartą będzie można dokonywać transakcji zbliżeniowych w trybie off-line, czyli bez konieczności łączenia się z systemami Banku podczas autoryzacji transakcji. Dzięki temu rozwiązaniu czas dokonywanych transakcji będzie jeszcze krótszy, co jest bardzo istotne w miejscach takich jak transport publiczny ” – wyjaśnia Jakub Pękacz Manager w Banku Zachodnim WBK, odpowiedzialny za wdrożenie projektu.

Karta wydana została na bazie pieniądza elektronicznego. W odróżnieniu od innych rozwiązań na rynku, aby otrzymać kartę PEKA nie trzeba być Klientem BZWBK. Nie jest wymagane posiadanie konta, karty kredytowej, ani innych produktów Banku. Klient chcący uzyskać kartę nie musi podpisywać żadnej umowy z Bankiem.

Wnioski o kartę można składać na specjalnie do tego celu przygotowanym serwisie www.peka.poznan.pl, w oddziałach Banku Zachodniego WBK w całym powiecie poznańskim oraz w punktach ZTM. W oddziałach Banku oraz punktach ZTM można także odebrać przygotowaną kartę.

,,To już drugie wdrożenie karty, łączącej w sobie funkcje karty miejskiej z funkcją płatniczą przez nasz bank. Wierzymy, że proponowane przez nas rozwiązanie stanie się powszechne w transporcie publicznym. Rozmawiamy z kilkoma innymi miastami, które są zainteresowane proponowanym przez nas rozwiązaniem” – dodaje Filip Wyszomirski, Dyrektor ds. Sprzedaży Usług Finansowych

Źródło: BZWBK