CDI zamierza zainwestować 100 mln euro w Poznaniu do 2012 r.

Koszt całej inwestycji wyniesie 100 mln euro. CDI planuje rozpoczęcie prac przy pierwszym etapie, czyli rewitalizację budynku Okrąglaka, jeszcze w 2008 roku. Powierzchnia całkowita planowanej nowej zabudowy wraz z Okrąglakiem w funkcji biurowej wyniesie 50 tys. m2. Wielofunkcyjny program inwestycji przewiduje 17 000 m2 powierzchni handlowo-usługowej, 6 000 m2 powierzchni biurowych w Okrąglaku, 12 500 m2 powierzchni biurowo-mieszkalnych oraz dwupoziomowy podziemny parking na 250 stanowisk.

W pierwszym etapie inwestycji CDI przeprowadzi rewitalizację Okrąglaka, której celem jest nadanie budynkowi charakteru nowoczesnego obiektu biurowego, przy jednoczesnym zachowaniu jego wartości architektonicznej i historycznej. W efekcie rewitalizacji powstanie 6000 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na III kwartał 2008 roku, a jej zakończenie na IV kwartał 2009 roku. Obecnie trwa uzgadnianie przygotowywanego wniosku o pozwolenie na budowę m.in. z Konserwatorem Zabytków,.

W drugim etapie planowana jest realizacja projektu tzw. „Bramy Teatru”, czyli zabudowy przy ul. 27 Grudnia, na odcinku od Okrąglaka do budynku Arkadii przy ul. 3 Maja. Przygotowany dla Poznania projekt, polegający na odtworzeniu reprezentacyjnej tkanki miejskiej w miejscu dziś niezagospodarowanym i zdegradowanym do roli parkingów, ma przede wszystkim na celu stworzenie programu właściwego dla rozwoju centrum miasta Poznania i jest uzgadniany z przygotowywaną zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) tego fragmentu miasta. Proponowane rozwiązanie jest efektem analiz historycznych i urbanistycznych i opierając się na „kodzie genetycznym” miasta tworzy nową, współczesną jakość. Projekt przewiduje powstanie nowej pierzei ulicy, opartej na przedwojennej linii zabudowy, a wysuniętej w stosunku do linii Okrąglaka i Arkadii, co pozwoli na oddanie obu tym obiektom ich indywidualnego charakteru w otaczającej je przestrzeni placów Wolności oraz Gwarnego. Kluczowym elementem projektu jest budynek Teatru Polskiego, dla którego koncepcja przewiduje wykształcenie swoistej „bramy” prowadzącej do Teatru, wybudowanie nowego budynku Malarni, a także stworzenie placu przed Teatrem. W ten sposób powstanie przestrzeń dedykowana kulturze, gdzie mieścić się będą także galerie oraz kawiarnie.

Projekt „Brama Teatru” przewiduje stworzenie z ulicy 27 Grudnia pieszej ulicy handlowej poprzez zamknięcie jej dla ruchu samochodowego i pozostawienie linii tramwajowej. Nowa zabudowa stanie się wzbogaceniem nie tylko architektonicznym, ale także funkcjonalnym dla podniesienia atrakcyjności tego fragmentu miasta – z handlem śródmiejskim oraz usługami i gastronomią na niższych kondygnacjach oraz mieszkaniami na wyższych piętrach.

Dokładny projekt architektoniczny nowej zabudowy jest jeszcze w trakcie opracowań, jednak zostały już przygotowane jego główne założenia, przedstawiające możliwości dialogu nowoczesnej architektury zarówno z historią, jak i istniejącą zabudową drugiej strony ulicy, a także z obiektami istotnymi dla całego założenia, czyli Teatru Polskiego, Okrąglaka i Arkadii, które tworzą najważniejsze przestrzenne akordy tej koncepcji.

Planowane rozpoczęcie inwestycji, przy założeniu uchwalenia zmiany planu miejscowego do połowy 2008 roku, to I kwartał 2010 roku, natomiast zakończenie – I kwartał 2012 roku.

Opracowaniem całej koncepcji oraz projektu architektonicznego „Bramy Teatru”, a także rewitalizacji Okrąglaka zajmuje się pracownia architektoniczna JEMS Architekci.

„Przygotowany dla Poznania plan rewitalizacji budynku Okrąglaka oraz projekt „Bramy Teatru” są koncepcjami, które uwzględniają specyfikę miasta i tego miejsca, jego historię, analizę urbanistyczną i oddziaływanie na rozwój całego centrum miasta. Efektem tej inwestycji będą nowoczesne powierzchnie biurowe oraz mieszkalne, a także handlowo-usługowe otwarte na przestrzeń ulicy, które doskonale uzupełnią krajobraz centrum Poznania. Mamy nadzieję, że nasza inwestycja nie tylko przyczyni się do rozwoju handlu śródmiejskiego, ale także do powstania nowego centrum kulturalnego Poznania” – powiedział Patrick Delcol, Prezes CDI.