Cenimy spokój na rynku telekomunikacji, szukamy rozsądku

X Sympozjum Świata Telekomunikacji trwa już drugi dzień. Jeśli słowa są tu wszyscy mają jakiś sens, to rzeczywiście, w organizowanym przez MM Conferecnes wydarzeniu i Gali Świata Telekomunikacji i Świata Mediów byli wszyscy gracze rynku.

A oceniano rok szczególny. Zakończył się konflikt Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Telekomunikacją Polską. I pojawił się Avatar. Dla telekomunikacji może to mieć podobne znaczenie jak film braci Lumiere – powiedział Maciej Witucki, prezes TP SA. Świat oszalał na punkcie 3D, a to oznacza skokowy wzrost ilości przesyłanych danych.

 

Ciągła dyskusja i to jak powiedziała Anna Streżyńska, prezes UKE dyskusja bardzo dynamiczna, ostra i na pograniczu „kłótni zawziętych” trwa na rynku od lat. Anna Streżyńska przyznaje, że jest w stanie zrozumieć firmy i ich biznesowy punkt widzenia, jednak nie oznacza to odstąpienia od słusznych jej zdaniem regulacji i standardów. Nie oznacza to, że miała wyłącznie uwagi do wielkich operatorów. Skrytykowała także stanowisko rządu wobec światłowodów, bo jej zdaniem rezygnacja z wcześniejszych planów cofa istocie rynek i samych Polaków.

 

Klaus Hartmann, Dyrektor Generalny Polskiej Telefonii Cyfrowej mocno akcentował odmienne spojrzenie na walkę UKE w obronie interesu klienta pytając o aspiracje Polski w doganianiu świata. Jak mówił – o ile można się zgodzić, że klienci zyskali finansowo dzięki restrykcjom Urzędu, to warto uświadomić, że zawsze jest drugi punkt widzenia, że każde działanie restrykcyjne generuje jakiś koszt. Zdecydowanie podkreślił, że rynek jest tylko rynkiem i jeśli operatorzy będą mieli ograniczane wpływy to mniej chętnie będą inwestowali w najnowocześniejsze technologie. Dystans do świata zamiast się zmniejszać, będzie się powiększał. Jak stwierdził Klaus Hartmann – warto też czasem spojrzeć co robią inne kraje, i dobrze to zrozumieć, warto korzystać z ich doświadczeń.

 

Takie spojrzenie na rynek podtrzymał Maciej Witucki komentując zamieszanie w obszarze światłowodów – inne kraje wracają do sieci, bo sieci bezprzewodowe padają, blokują się. Nowy Jork, Londyn doświadczają tego codziennie. Dziś około połowy przesyłu danych dokonuje się z domów, ale brak światłowodów powoduje, że nadal użytkownicy blokują sieci bezprzewodowe. Jak powiedział Witucki – jestem wrogiem bezsensownych działań „w obronie klientów”. Takich jak wymuszanie drukowania umów, bo to niczego nie zmienia. Jednak będę zawsze wspierał takie działania UKE, które zmierzają do realnego poprawienia jakości obsługi klienta. Działania pozorne nie, ale działania podnoszące jakość usług zawsze na tak – deklarował prezes Maciej Witucki.

 

Wieczorem, punktem kulminacyjnym Wielkiej Gali Złotych i Kryształowych Anten, która była zwieńczeniem pierwszego dnia X Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów było wręczenie tegorocznych nagród i wyróżnień w 13 kategoriach konkursowych oraz tytuły Człowieka Roku.

 

Kryształowe Anteny Świata Mediów przyznano w tym roku po raz pierwszy. Uhonorowano nimi trzy najciekawsze produkty i rozwiązania w świecie mediów. Tytułem Człowieka Roku, decyzją Kapituły uhonorowano Pana Zygmunta Solorz-Żaka. Kapituła zadecydowała także o przyznaniu Kryształowej Anteny – za całokształt dokonań uhonorowano pośmiertnie człowieka, który „odmienił życie tysięcy ludzi, wpłynął na miliony” – Jana Wejcherta. Nagrodę odebrał syn – Łukasz Wejchert.

 

Dobrym podsumowaniem i sygnałem dla uczestników rynku telekomunikacji są słowa Macieja Wituckiego – cieszę się, że wyszliśmy z okopów, że normalnie rozmawiamy i szukamy mądrych porozumień.

 

Nic więc dziwnego, że to właśnie Prezesa Zarządu Telekomunikacji Polskiej Macieja Wituckiego i Annę Streżyńską Prezesa Urzędu Telekomunikacji uhonorowano statuetkami i tytułem Człowieka Roku 2010. Miejmy przekonanie, że potrafią znaleźć właściwy balans pomiędzy interesem klientów i operatorów tak, by na następnym, XI Sympozjum można było docenić zmniejszający się dystans Polski do świata. Świata Telekomunikacyjnego ocz

Źródło: PR News