Projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków zakłada zgromadzenie w jednym miejscu informacji o niemal wszystkich formach przechowywania środków finansowych. Rejestr będzie musiał być aktualizowany w ciągu 24 godzin od utworzenia konta lub jego modyfikacji. W projekcie znalazła się także pierwsza w polskim prawie definicja waluty wirtualnej, a podmioty przechowujące dane umożliwiające dostęp do takich walut także zostaną objęte obowiązkiem raportowania.
Zgodnie z założeniami w bazie nie będą gromadzone informacje o transakcjach, a wyłącznie dane pozwalające zidentyfikować, do kogo należy dany rachunek lub kto jest tzw. rzeczywistym beneficjentem. Rejestr zgromadzi także informacje o pełnomocnikach mających możliwość zarządzania poszczególnymi rachunkami.
Słowo rachunek w nazwie ustawy może sugerować, że dotknie ona wyłącznie rachunków bankowych. Katalog zawarty w projekcie jest jednak znacznie szerszy. Do rejestru trafią:
- Rachunki płatnicze prowadzone przez instytucje płatnicze, banki i SKOK-i.
- Rachunki bankowe i prowadzone przez SKOK (w tym oszczędnościowe i lokat terminowych, ale także rachunki kredytowe, powiernicze i inne).
- Rachunki papierów wartościowych i rachunki pieniężne z nimi powiązane.
- IKE i IKZE.
- Umowy ubezpieczenia umożliwiające osiąganie zysków ze zgromadzonego kapitału, a w szczególności umowy ubezpieczenia na życie powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.
- Umowy skrytek sejfowych.
- Zbiory danych dotyczących transakcji realizowanych przez uczestników funduszy inwestycyjnych.
- Produkty i usługi umożliwiające przechowywanie danych uwierzytelniających niezbędnych do uzyskania dostępu do walut wirtualnych.