Firma GE poinformowała o dalszej rozbudowie należącego do niej najnowocześniejszego centrum inżynieryjnego GE Engineering Design Center (EDC) usytuowanego w Warszawie. Do 31 grudnia 2012 r. firma utworzy 180 nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych inżynierów.
Zostanie w tym celu wykorzystana dotacja w wysokości 9 920 880 PLN (ok. 3,5 mln USD) przyznana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tego projektu w GE EDC zatrudniono już około 100 nowych inżynierów, którzy pracują nad projektami sprzętu do prac wiertniczych i transportowych prowadzonych w celu eksploatacji podmorskich złóż ropy naftowej i gazu, sprzętu do produkcji energii oraz silników lotniczych i rozwiązań dla lotnictwa.
„Warszawskie centrum Engineering Design Center stanowi naszą dumę. Otwierając je dziewięć lat temu, zatrudnialiśmy zaledwie 20 inżynierów prowadzących projekty dla naszego biznesu lotniczego. W 2009 roku w EDC pracuje 800 inżynierów i stanowimy jedno z najbardziej liczących się centrów inżynieryjnych w całej firmie. Zatrudnieni tu inżynierowie pracują w trzech obszarach: lotnictwa, energetyki, a teraz również przemysłu naftowego i gazowego” — powiedział Leslaw Kuzaj, dyrektor regionalny GE na Europę Środkową. „Centrum EDC wraz z firmą Walter Engines w Czechach, zajmującą się technologią silników turbinowych, oraz z węgierskim centrum technologii medycznych dowodzą wyraźnie, że w krajach Europy Środkowej mogą powstawać najwyższej klasy technologie, które GE sprzedaje następnie na całym świecie.”
Centrum GE EDC zostało założone w roku 2000 w wyniku umowy o współpracy między spółką GE Aviation i warszawskim Instytutem Lotnictwa. Po dziewięciu latach pomyślnego rozwoju centrum EDC urosło do rangi czołowego ośrodka inzynieryjnego GE obsługującego trzy główne obszary działalności działu GE Infrastructure – lotnictwo, energetykę oraz przemysł naftowy i wydobywczy. Obecnie w centrum EDC zatrudnionych jest 800 inżynierów. Stanowi ono jeden z największych ośrodków projektów technicznych w Polsce i w całym regionie Europy Środkowej. Nowe miejsca pracy zostaną utworzone w wyniku przyznania dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, poddziałanie 4.5.2 „Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych”. Projekt objęty pomocą ze strony Unii Europejskiej nosi nazwę Centrum rozwoju nowych technologii redukcji emisji i optymalizacji spalania. Program Innowacyjna Gospodarka, poddziałanie 4.5.2, pozwoli sfinansować 30% pensji w okresie dwóch lat oraz pokryje koszty ubezpieczenia społecznego nowozatrudnionych inżynierów. Całkowity koszt projektu wynosi 36 514 800 PLN (około 11,2 mln USD). Kwota dotacji jest równa 9 920 880 PLN (około 3,5 mln USD).
„EDC jest jednym z najlepiej rozwijających się centrów projektowych GE. Posiadamy duże doświadczenie w dziedzinach lotnictwa, energetyki oraz przemysłu naftowego i wydobywczego. Dzięki dotacji przyznanej z Unii Europejskiej będziemy mogli stworzyć nowy zespół inżynierów pracujących nad unikalnymi projektami sprzętu do wydobycia ropy naftowej i gazu ze złóż zlokalizowanych pod dnem morskim, często na głębokości kilku tysięcy metrów. Będziemy pierwszym zespołem, który będzie pracował nad tego typu urządzeniami w Polsce.” — powiedziała Magdalena Nizik, dyrektor zarządzająca EDC.
Celem GE jest znalezienie odpowiedzi na niektóre z najtrudniejszych wyzwań stojących przed współczesnymi społeczeństwami1. Jednym z nich jest produkcja energii w kontekście dostępnych zasobów paliw kopalnych. W celu uzyskania dostępu do nowych złóż ropy naftowej i gazu położonych pod dnem morskim na głębokości nawet do 3,5 km, w centrum GE EDC powołano nowy zespół inżynierski opracowujący sprzęt umożliwiający prowadzenie prac produkcyjnych i odwiertów na dnie morza. Po raz pierwszy w historii tego typu projekt i prace inżynieryjne będą prowadzone w Polsce. EDC będzie też jednym z niewielu ośrodków w Europie projektujących tego rodzaju sprzęt.
Firma GE zapoczątkowała zmiany w Europie Środkowej, przeprowadzając swoją pierwszą dużą inwestycję na Węgrzech w 1989 r. Od tej pory rozwijała nieprzerwanie w tym regionie. Obecnie w Europie Środkowej GE zatrudnia ponad 25 000 osób w dziedzinach związanych z kluczowymi obszarami swojej działalności: lotnictwem, opieką medyczną, usługami finansowymi i konsumenckimi oraz przemysłem. Posiada trzy banki, 16 fabryk 7 centrów technologii biznesowej i 3 regionalne siedziby główne. Firma GE przyczyniła się w dużej mierze do rozwoju Europy Środkowej jako inwestor i firma odpowiedzialna społecznie. Rozpoczęła serię konferencji z udziałem interesariuszy regionalnych3 dotyczących roli Europy Środkowej w szukaniu rozwiązań współczesnych globalnych problemów.
Źródło: GE