Ceny gruntów rolnych rosną szybkim tempem. Jak podaje Agencja Nieruchomości Rolnych ceny w II kwartale br. w stosunku do I-go kwartału wzrosły o 14%, a w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o 32%.
Jeśli chcemy wybudować dom na działce rolnej to przede wszystkim należy wprowadzić zmianę przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Tę sprawę trzeba załatwić w gminnym wydziale geodezji i gospodarki przestrzennej. Następnie grunt wyłącza się z produkcji rolnej przekształcając go na działkę budowlaną. Decyzje w tym zakresie otrzymujemy w starostwie.
Odrolnienie gruntu pod zabudowę może być niezwykle czasochłonne. Ci, którzy nie mają wystarczającej cierpliwości korzystają z tzw. budowy siedliskowej. Jednakże koniecznym jest tutaj spełnienie jednego podstawowego warunku: trzeba być rolnikiem. Taki status da posiadanie ziemi o areale minimum 1 ha. Jednak ów hektar nie zawsze wystarczy do budowy siedliska. Dzieje się tak w sytuacji, gdy gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Wówczas Rada Gminy swoją uchwałą o średniej powierzchni gospodarstwa obliguje niejako do zakupu większego areału niż ta średnia powierzchnia by móc zrealizować inwestycje w zabudowie siedliskowej. Kolejne warunki do spełnienia to dostęp działki rolnej do drogi publicznej, w sąsiedztwie powinna znajdować się działka zabudowana, oraz powinno istnieć uzbrojenie działki w dostatecznym stopniu umożliwiające rozpoczęcie inwestycji. W przypadku zakupu gruntu przez nie-rolnika prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych.
Niezależnie od tego czy odrolnimy grunt i czy wybudujemy na nim swój wymarzony dom jest to inwestycja bardzo opłacalna i długoterminowa. Na wysoką cenę gruntów rolnych ma wpływ nie tylko pragnienie realizacji inwestycji na atrakcyjnych terenach, ale również rolnicy powiększają areał rolny ze względu na dofinansowania unijne. Im bliżej dużej aglomeracji miejskiej tym cena ziemi rolnej jest wyższa. Ceny gruntów zaczynają doganiać ceny unijne. Średnia cena w II kwartale br. wyniosła 15.623 zł za 1 ha.
– Możemy śmiało prognozować ze ceny gruntów rolnych będą wciąż wzrastać. – mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu firmy projektowej ARCHETON Sp. z o.o. – Tania działka to dla inwestora nie lada gratka, a jej niska cena w porównaniu z cenami działek budowlanych ma niebagatelne znaczenie przy kosztach realizacji całości inwestycji, zwłaszcza w obecnym czasie.
Zobacz najnowsze wiadomości i analizy z rynku nieruchomości!
Kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź ceny w swojej okolicy.
Źródło: Archeton Sp. z o.o.