Ceny mieszkań w październiku 2010

Październik nie przyniósł kontynuacji trendu wzrostu średnich ceny, który obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach. W 11 na 15 miast w październiku średnie ceny ofertowe są niższe niż we wrześniu.

Październik był kolejnym miesiącem, w którym spadały marże kredytów w złotych. Przeciętna (mediana) marża tego rodzaju kredytów na kwotę 300 tys. zł (25% wkładu własnego) spadła w minionym miesiącu z 1,79% do 1,73%. Jest to najniższa wartość od grudnia 2008 r. Do tego spadku przyczyniły się korzystne zmiany  oferty na które zdecydowało się aż 7 banków. Ich skala nie była jednak bardzo duża. Największa obniżka miała miejsce w HSBC, w którym marża spadła z 1,6% do 1,3%, dzięki czemu znalazł się w czołówce banków udzielających najtańszych kredytów w złotych. Istotne zmiany zaszły również w BNP Paribas Fortis, który obniżył marże z 1,79% do 1,5%.

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN

Nieco gorzej wygląda sytuacja jeśli spojrzymy jednak na oprocentowanie kredytów w złotych. Mimo spadku marż przeciętne oprocentowanie wzrosło w październiku z 5,63% do 5,65%. Ta zmiana wynika ze wzrostu stawki WIBOR, która z kolei rośnie w związku z oczekiwaną podwyżką stóp NBP. Nie zmieniło się natomiast najniższe oprocentowanie. Podobnie jak przed miesiącem wynosi 5,10% oferowane przez ING Bank Śląski. Co ciekawe niewiele wyższe oprocentowanie oferują Eurobank, HSBC i Alior Bank mimo, że oferowana prze nie marża kredytowa jest o 0,25 p.p. wyższa. Niewielka różnica w oprocentowaniu mimo istotnie niższe marży wynika z tego, że ING BŚ korzysta z sześciomiesięcznej stawki WIBOR. Większość banków stosuje stawkę trzymiesięczną , która obecnie jest niższa o 0,2 p.p.

Niewiele dzieje się natomiast w ofertach kredytów walutowych. Przeciętna marża kredytów w euro od września pozostaje na poziomie 2,65%. Od ponad roku prawie nie zmienia się również przeciętna marża kredytów we frankach. Warto jednak wspomnieć, że w październiku pojawiła się jednak nowa oferta. Po 2-letniej przerwie kredyty w euro znów zaczął udzielać Lukas Bank. Zaoferował on marże na poziomie 2,5% i oprocentowanie 3,54%, czyli jest to oferta zbliżona do średniej rynkowej. Dla części kredytobiorców wadą może być wysoki wymóg w zakresie wkładu własnego – przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Ponadto stosunkowo krótki jest również maksymalny okres kredytowania – 25 lat. Tymczasem wielu kredytobiorców preferuje okres 30-letni.

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR

 

Źródło: Expander