Ceny OC zaczęły spadać w 2017 r. i od tego czasu średnie składki utrzymywały się na podobnym poziomie. W I kwartale 2019 r. cena obowiązkowej polisy była natomiast o 4,8% niższa niż pod koniec roku ubiegłego i wyniosła 692 zł.
Początek roku 2019 przyniósł kolejne obniżki cen OC. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w minionym kwartale i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.
Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w I kwartale br.?
Przez cały 2018 rok ceny OC były stabilne. 2019 rok przyniósł jednak nieco większe obniżki. Średnia cena ubezpieczenia OC w I kwartale 2019 była o 4,8% niższa niż w kwartale poprzednim.
„Przez cały 2018 rok ceny OC utrzymywały się na podobnym poziomie, a składki wzrosły nieznacznie jedynie między I i II kwartałem. Początek bieżącego roku przyniósł obniżki cen. W I kwartale 2019 r. średnia cena OC była niższa niż pod koniec roku ubiegłego” – mówi Tomasz Masajło, prezes porównywarki rankomat.pl.
Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku
Na początku 2019 r. najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (788 zł), dolnośląskiego (772 zł) i mazowieckiego (757 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (565 zł), opolskiego (598 zł) i świętokrzyskiego (600 zł).
Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -4,3% (woj. podlaskie) do -7,8% (woj. kujawsko-pomorskie oraz woj. wielkopolskie).
Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,9%), dolnośląskim (+11,6%) i mazowieckim (+9,4%) – wynika z danych rankomat.pl.
Najtańsze i najdroższe miasta
Z analizy cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że w I kwartale 2019 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Rzeszowa, Kielc i Opola. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Rzeszowem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 56,1%.
„W I kwartale 2019 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Są to miasta o dużym natężeniu ruchu, gęstości zaludnienia i liczbie aut przypadających na 1000 mieszkańców. Wszystkie te czynniki wpływają na większe ryzyko powstania szkody, co przekłada się właśnie na wyższe ceny ubezpieczenia OC” mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl.
We wszystkich miastach wojewódzkich ceny OC spadły w porównaniu do roku ubiegłego. W I kwartale 2019 r. największe obniżki dotyczyły mieszkańców Gdańska (-8,7%), Warszawy (-7,8%) i Wrocławia (-7,7%). W pozostałych miastach obniżki wyniosły od -2,3% (w Lublinie) do -7,0% (w Kielcach).
Pełna treść raportu: Raport RanKING – ceny OC w I kwartale 2019 r.
Źródło: rankomat.pl