Nie ma wycieczek w biurach podróży? Warto pomyśleć o samodzielnym zorganizowaniu wczasów? Ile płacimy za podróż do popularnych wakacyjnych kurortów? Czy są różnice cenowe między lotami czarterowymi a regularnymi? Kiedy lot czarterem jest opłacalny? Na te pytania szukają odpowiedzi turyści, którym w tym roku nie udało się zarezerwować wczasów last minute. Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl przygotowało raport, prezentujący ile płaci za przelot osoba organizująca wakacje samodzielnie.
– Konsekwencje zamieszek w Egipcie i Tunezji ponosimy przez cały sezon. Biura podróży, już zimą zrezygnowały z części letnich lotów do tych krajów. Zadbały wprawdzie o alternatywę i zwiększyły liczbę miejsc w samolotach do Grecji, Turcji i Hiszpanii, jednak na tyle rozsądnie, że obecnie nie muszą ogłaszać wyprzedaży i ofert „last minute” jest w tym sezonie bardzo mało. A nawet jeżeli znajdziemy ciekawą propozycję wyjazdu, to rzadko w cenie tak atrakcyjnej jakbyśmy tego oczekiwali – mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl. – Zauważyliśmy, że w związku z tym, że obecnie nie ma dużego wyboru wczasów z biurem podróży, część klientów zdecydowała się samodzielnie zorganizować urlop. Taki wyjazd, również nie musi być drogi. Wszystko zależy od ceny biletu lotniczego, ponieważ to ona jest głównym czynnikiem podnoszącym koszt wakacji.
Porównując liczbę rezerwacji do najpopularniejszych kurortów wakacyjnych z tego i ubiegłego roku, okazuje się, że żaden z kierunków nie stracił na popularności. Przeciwnie, większość miejsc cieszy się takim samym zainteresowaniem, a niektóre z nich – jak Bugras czy Katania – odwiedziło w tym roku dwa razy więcej Polaków niż w poprzednich latach. Należy podkreślić, że brane są pod uwagę, tylko wyjazdy organizowane samodzielnie.
W przypadku, gdy rezygnujemy z usług biura podróży największym kosztem najczęściej okazuje się być bilet lotniczy. Wynika to z tego, że do większości wakacyjnych kurortów nie można polecieć z Polski bezpośrednio, korzystając z usług taniego przewoźnika. Ile płacimy za lot na urlop? W tym roku największa liczba naszych rodaków, samodzielnie organizując wakacje, wybrała się do Burgas i do Malagi – średnia cena biletów do tych miejsc to 708,73 PLN i 728,85 PLN w dwie strony. O ile koszt biletu do Hiszpanii nie uległ zmianie, o tyle za przelot do Bułgarii płacimy w tym sezonie średnio 10 proc. więcej niż przed rokiem.
Pozostałe popularne wśród turystów kierunki to: Larnaka (średni koszt biletu to 1027,92 w dwie strony PLN) i Saloniki (931,72 PLN w dwie strony). W każdym przypadku zainteresowanie turystów utrzymuje się na tym samym, co przed rokiem poziomie, natomiast cena biletów lotniczych podniosła się o 6 i 9 proc.
Warto przyjrzeć się jeszcze liczbom dotyczącym: Las Palmas, do którego poleciało w tym roku trzy razy mniej turystów, niż w ubiegłym sezonie, być może jest to spowodowane tym, że średni koszt biletów do tego kurortu wzrósł o 32 proc. i obecnie wynosi 1161,77 PLN w dwie strony. Podobna sytuacja jest w przypadku miasta Chania na Krecie, od zeszłego sezonu bilety do tego kurortu podrożały o 42 proc. i obecnie kosztują średnio 1410,08 w dwie strony. Z kolei do wspomnianej już wcześniej Katanii, do której w tym roku poleciało dwa razy więcej turystów niż w ubiegłym, ceny biletów zmalały o 12 proc. i obecnie za bilet płacimy średnio 1059,62 PLN w dwie strony.
Pozostaje odpowiedzieć na pytanie czy może być taniej? Czy jest szansa byśmy wkrótce mogli organizować wyjazdy w cenach podobnych do tych, zaproponowanych przez biura podróży? Wraz informacją, która pojawiła się kilka dni temu, dotyczącą braku ofert wyjazdów do Grecji, pojawiły się także komentarze, mówiące, że są miejsca w samolotach, niestety biura podróży nie przygotowały się i nie zarezerwowały odpowiedniej ilości pokoi hotelowych. Skorzystanie z tych wolnych miejsc w samolocie, czyli wykupienie lotu czarterowego, najczęściej jest dużo bardziej opłacalne niż korzystanie z regularnych przelotów.
– Dużo zależy od kierunku, który wybieramy. Zdarza się, tak jak w przypadku Malagi, że cena czarteru jest dużo wyższa niż średnia cena biletu zaproponowana przez tradycyjnych przewoźników. Jednak w przypadku tego kierunku musimy pamiętać, że lecąc z Polski można kupić bilet taniego przewoźnika – tłumaczy Łukasz Neska z eSKY.pl – Podróżując do Las Palmas czy Katanii nie mamy takiej możliwości więc czarter zawsze wypadnie bardziej korzystnie.
O jak dużych różnicach jest mowa? Wszystko zależy od miejsca, do którego planujemy jechać na urlop. W przypadku Malagi koszt czarteru bywa nawet dwa razy wyższy niż cena biletu na normalny rejs. Urlop w miejscowościach takich jak Burgas czy Larnaka, będzie kosztował o kilkadziesiąt złotych mniej te osoby, które zakupią bilet na czarter. Naprawdę dużą różnicę w cenie można zauważyć kupując bilet na lot czarterem na jedną z popularnych, wypoczynkowych wysp. Do wspomnianego wcześniej Las Palmas na Grand Canarii lecimy za ok. 500 PLN w dwie strony, czyli mniej niż połowę kwoty, którą należy zapłacić regularnemu przewoźnikowi. Podobna sytuacja jest w przypadku Katanii na Sycylii, gdzie za przelot czarterem płacimy średnio 590 PLN w dwie strony czy Chanii na Krecie, do której przelot w dwie strony kosztuje średnio 490 PLN czyli jedną trzecią tego, co za bilet u regularnego przewoźnika.
Należy jednak pamiętać, że czartery rządzą się zupełnie innymi prawami, niż loty z regularnymi lub tanimi przewoźnikami. W tym przypadku obowiązują zasady „last minute” i najkorzystniej jest kupować bilet w ostatniej chwili.
Źródło: eSKY.pl