Dzisiaj w gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego Czesław Piasek, członek zarządu Citi Handlowy, w imieniu Banku podpisał umowę z BGK na udzielanie kredytów na innowacje technologiczne. To kolejne narzędzie finansowania, z jakiego korzystać będą polscy innowatorzy – klienci Citi Handlowy.
W bankowości innowacje są ściśle związane z zaufaniem. Zaufanie Polaków do polskiego sektora bankowego jest dzisiaj na bardzo wysokim poziomie, co potwierdzają wyniki tegorocznej Diagnozy Społecznej. To z jednej strony powód od dumy, ale z drugiej zobowiązanie, by trafnie odpowiadać na potrzeby naszych klientów oraz skutecznie wspierać rozwój polskiej gospodarki. Myślę, że kredyty technologiczne to rozwiązanie, które w takie myślenie o bankowości w kontekście użyteczności doskonale się wpisuje. Rozwiązanie, które dzisiaj wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego inaugurujemy to ważny sygnał dla polskich przedsiębiorców i szansa dla jeszcze szybszego rozwoju polskiej gospodarki. To polska myśl technologiczna może zdecydować o naszej roli na globalnej mapie gospodarczej. Tym bardziej cieszy mnie, że programem tym będziemy wspierać naszych klientów w przekraczaniu granic – tych, które stawia dzisiaj przed nami właśnie technologia. Liczę, że ten typ wsparcia dla wielu firm stanie się rodzajem koła zamachowego dla ich autorskich pomysłów i biznes planów,mówił Czeslaw Piasek, członek zarządu Citi Handlowy.
Na mocy podpisanej z BGK Umowy o współpracy Citi Handlowy udzielać będzie małym i średnim przedsiębiorcom kredytów na realizację inwestycji technologicznych. Inwestycja technologiczna może zakupie nowej technologii czy też wdrożeniu własnej z przeznaczeniem na uruchomienie produkcji nowych albo znacząco ulepszonych towarów lub usług. To co stanowi o przewadze rynkowej tego rozwiązania to kwestia tzw. premii technologicznej, którą Bank Gospodarstwa Krajowego przeznacza na częściową spłatę kredytu technologicznego udzielanego przez Citi Handlowy. Kwota dotacji przyznana przedsiębiorcy na spłatę części kapitału kredytu technologicznego pochodzi ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Jest ona wyliczana w oparciu o wysokość kosztów kwalifikowanych.
Citi Handlowy od lat konsekwentnie wspiera polski biznes, czego dowodem może być szeroka gama innowacyjnych produktów finansowania dla firm. Obok kredytu obrotowego z gwarancjami de minimis czy wprowadzanego dzisiaj kredytu na innowacje technologiczne bank oferuje m.in. kredyt inwestycyjny na podniesienie efektywności energetycznej z KfW oraz kredyt na finansowanie VAT. Dodatkowo Citi Handlowy, korzystając z globalnych doświadczeń i sieci, prowadzi program Emerging Market Champion, w ramach którego aktywnie wspiera polskie firmy w prowadzeniu działalności na rynkach zagranicznych.