Citi Handlowy upamiętnia prezydenta powstańczej Warszawy

16 listopada przy ulicy Senatorskiej 16, gdzie obecnie mieści się siedziba banku Citi Handlowy, a kiedyś ratusz Miasta Stołecznego Warszawy, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Marcelemu Porowskiemu, prezydentowi stolicy w okresie Powstania Warszawskiego.

To kolejna z inicjatyw banku na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego – równo rok temu, dzięki zaangażowaniu finansowemu Citi Handlowy, na placu Żelaznej Bramy stanął pomnik Tadeusza Kościuszki. Wystawę zdjęć z tego wydarzenia można oglądać od dziś w siedzibie banku.

W uroczystości odsłonięcia udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Witold Zieliński – Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy oraz Lech Królikowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które wyszło z inicjatywą upamiętnienia postaci prezydenta, oraz prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, biograf Marcelego Porowskiego. Formuła uroczystości była otwarta, co pozwoliło na liczny udział mieszkańców miasta.

Tablica Marcelego Porowskiego dołączyła do innych ufundowanych przez Citi Handlowy – rekonstrukcji przedwojennych tablic ku pamięci Jana Henryka Dąbrowskiego i Tadeusza Kościuszki oraz tablicy upamiętniającej prezydenta Stefana Starzyńskiego, wyeksponowanych na froncie budynku przy Senatorskiej.

To wydarzenie wpisuje się w misję społecznej odpowiedzialności Citi Handlowy, której ważną częścią jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego.

Marceli Porowski, (pseud. Sowa, Mazowiecki, Wola ur. 4 lutego 1894 w Woli Bystrzyckiej, powiat łukowski, zm. 20/21 października 1963 w Warszawie) – samorządowiec polski, działacz konspiracyjny, trzydziesty pierwszy prezydent Warszawy. W okresie okupacji podczas II wojny światowej pełnił funkcję Delegata Rządu RP na uchodźstwie na miasto stołeczne Warszawę. Mianowany prezydentem 5 sierpnia 1944; brał udział w walkach powstańczych. Swoją funkcję pełnił do kapitulacji 2 października 1944; opuścił Warszawę 7 października 1944 r. Po wojnie powrócił do pracy w administracji, był m.in. naczelnikiem wydziału i wicedyrektorem Departamentu Samorządu w Ministerstwie Administracji Publicznej. 8 grudnia 1951 został aresztowany i za działalność w czasie wojny skazany na karę śmierci (10 lutego 1953); w 1956 zwolniony z więzienia, rok później zrehabilitowany. W 2010 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Citi Handlowy