Citi: zmiany w amerykańskiej grupie

Ta największa instytucja finansowa na świecie podpisała umowę w sprawie sprzedaży całego swojego biznesu związanego z zarządzaniem aktywami (asset management) firmie Legg Mason. W związku z tym Legg Mason przejmie od Citi aktywa w wysokości 437 mld dolarów. Umowa nie dotyczy polskich spółek, bo należą one do Banku Handlowego.

Londyński oddział Citi zajmujący się zarządzaniem aktywami wspiera w decyzjach inwestycyjnych polskie spółki należące do Banku Handlowego. Po zrealizowaniu transakcji z Legg Mason – a ma to się stać w czwartym kwartale tego roku – nie będzie to już możliwe.

– Zdecydowaliśmy się rozpocząć rozmowy z firmami, które są zainteresowane kupnem TFI Banku Handlowego i Handlowy Zarządzanie Aktywami – mówił na piątkowej konferencji prasowej Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego.

Jak podaje dziennik bank otrzymał od Citigroup konkretną ofertę kupna tych firm oraz zapytania od innych instytucji finansowych, także polskich. Prezes Sikora nie chciał zdradzić, jaka kwota znalazła się w ofercie Citi. Nie kupowałby on dla siebie tych firm (Citi pozbywa się całego biznesu asset management), tylko dla Legg Mason. – Nie otrzymaliśmy oddzielnej oferty od Legg Mason. Jednakże nasi klienci pozytywnie ocenili tę instytucję – powiedział Sławomir Sikora.

Citigroup zainwestuje w kolejne centrum transakcyjne. Jeszcze w tym roku ma zacząć działać w Łodzi centrum CitiFinancial. Ma też się zwiększyć zatrudnienie w centrum rozliczeniowym w Olsztynie. Obsługuje oddziały banku w Polsce oraz banki należące do Citi na Słowacji, w Czechach, Rumunii i na Węgrzech.