Citibank Handlowy: Mikroprzedsiębiorca Roku 2006 wybrany

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 13 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. – „Największym naszym sukcesem jest zadowolenie odwiedzających nas turystów. Od kwietnia do końca listopada br. Muzeum odwiedziło ponad 20 tys. osób. Zadowolenie klientów dokumentują entuzjastyczne wpisy do księgi pamiątkowej, gratulacje i oklaski na pokazach. Nasza praca daje ogromną satysfakcję zarówno właścicielom Muzeum, jak i jego pracownikom. Przyznana nam dzisiaj nagroda jest dodatkowym potwierdzeniem, że kluczem do sukcesu jest pasja i pomysł. ” – mówi Elżbieta Olszewska.

Interaktywne Muzeum Piernika mieści się na toruńskiej starówce w zabytkowym spichrzu.

W zaaranżowanej na XVI-wieczną piernikarnię sali odbywa się pokaz produkcji pierników. Uczestnicy pokazu, którzy zostają czeladnikami Mistrza Piernikarskiego, aktywnie uczestniczą w całym procesie: od poznania składników piernika, własnoręcznego przesiewania mąki, ubijania korzeni, łączenia ciepłego miodu z mąką i przyprawami, aż po ugniatanie i wałkowanie ciasta i pieczenie w specjalnie wybudowanym piecu. Cały pokaz prowadzony jest w języku stylizowanym na staropolski. W muzeum odbywają się również interaktywne lekcje dla dzieci, które poznają legendy, uczą się historii miasta i rzemiosła.

– „Staramy się promować i wspierać dobre pomysły, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. W tym roku ponownienagradzamy najlepszych polskich mikroprzedsiębiorców. Do drugiej edycji konkursu wpłynęło ponad 100% więcej zgłoszeń niż w roku ubiegłym. Jego celem jest popularyzacja mikroprzedsiębiorczości i podkreślenie jej roli w rozwoju gospodarki. Obecnie szacuje się, że sektor MSP w całości generuje ok. 35% PKB. Tymczasem, spośród 3,5 mln przedsiębiorstw działających w Polsce, ponad 90% to podmioty zatrudniające do 9 osób, czyli mikroprzedsiębiorstwa” – mówi Iwona Jaworska, Prezes Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga.

Jury tegorocznego konkursu przyznało trzy równorzędne nagrody w kategorii usługi i produkcja. Zdobyli je Andrzej Nedoma prowadzący „Biuro Tłumaczeń technicznych Lido Lang” z Krakowa, Piotr Bańkowski z Pruszkowa (przedstawiciel firmy zajmującej się produkcją wyrobów z gumy dla przemysłu motoryzacyjnego, optycznego oraz farmaceutycznego) oraz Rafał Płatek z Myślenic (właściciel „CREAM SOFWARE”, która tworzy i sprzedaje oprogramowania). Trzy równorzędne nagrody w kategorii specjalnej BEGINNERS dla mikroprzedsiębiorców do 32 lat otrzymali: Karol Kwiatek z Krakowa (zajmujący się tworzeniem interaktywnych wizualizacji), Wojciech Kosiba prowadzący firmę „ELEKTROINFORMATYKA” ze Złotowa oraz Wiktor Karski z Sieradza (właściciel firmy produkującej opakowania tekturowe).

Laureatami zeszłorocznej edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku byli Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski z firmy IVO-Software, nominowanej przez Pomorskie Centrum Technologii w Gdyni. Skonstruowany przez polskich mikroprzedsiębiorców syntezator mowy IVONA umożliwia osobom niewidomym korzystanie z komputera. Syntezator, okazał się najlepszym urządzeniem tego typu na świecie. Jego twórcy zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Blizzard Challenge w Pittsburgu. Światowej rangi eksperci uznali syntezator mowy za najlepszą technologię generowania mowy ludzkiej. Według ich ocen jakość oraz naturalność głosu syntezatora IVONA jest zdecydowanie najlepsza i pozostawia osiągnięcia innych producentów daleko w tyle. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 4 000 USD.

Jury konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku ocenia nie tylko sukces biznesowy przedsiębiorstwa, ale także jego oddziaływanie na społeczność lokalną i tworzenie nowych miejsc pracy. Nominacji do konkursu mogą dokonywać instytucje wspierające mikroprzedsiębiorczość i zrzeszające mikroprzedsiębiorców.

W tegorocznej edycji konkursu mogli wziąć udział przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą do 30 czerwca 2005 r. Mogą w nim również brać udział młodzi, dopiero rozwijający się przedsiębiorcy – w kategorii „BEGINNERS”, którzy nie ukończyli 32 roku życia, bez względu na termin rozpoczęcia działalności. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: usługi, handel i produkcja. Główną nagrodą jest tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2006. Pula nagród w tym roku wynosi 100.000 zł.

Mikroprzedsiębiorców nominowanych w tym roku oceniało jury w składzie: Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Malinowski, Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, Grzegorz Galusek, Prezes Microfinance Centre, Dariusz Żuk, Przewodniczący Studenckiego Forum BCC, Andrzej Jaszczuk, Naczelnik Wydziału Portalu Edukacji Ekonomicznej NBP, Tadeusz A. Mosz, Telewizja Polska S.A., prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzytwa Ekonomicznego, Piotr Szczepański, Prezes Fundacji Wspomagania Wsi, Izabela Norek, Prezes Incjatywy Mikro oraz Andrzej Dżuryk z Sektora Bankowości Detalicznej Citibank Handlowy.