CNBC i Statista opublikowała listę czołowych fintechów na świecie. Tylko jeden z Polski

Jak co roku, CNBC we współpracy ze Statistą przygotowało listę najważniejszych fintechów z całego świata. W tegorocznej edycji na liście znalazła się tylko jedna firma z Polski, jak również wiele zagranicznych firm działających na naszym rynku.

W 2023 r. na liście znalazły się dwie polskie instytucje – BLIK oraz mBank. W tym roku pojawił się na niej tylko mBank, wyróżniony w kategorii neobankowość. Wśród zagranicznych firm z naszej części Europy na liście znalazły się także m.in. łotewskie Mintos czy Sun Finance, niemiecki Solaris i Taxfix, węgierski SEON czy ukraiński Monobank.

W zestawieniu CNBC nie brakuje jednak fintechów obecnych na polskim rynku. Należą do nich globalni giganci, jak Alipay, Bolt, Mastercard, Visa, PayPal, PayU czy Revolut, ale także mniejsze firmy, które w Polsce dostrzegły potencjał na rozwój swojego biznesu, np. Klarna, Bitpanda, Adyen czy Okoora, która ostatnio zadebiutowała w naszym kraju.

– Znalezienie się na jednej z najbardziej prestiżowych zestawień fintechów na świecie jest dla nas kamieniem milowym i uznaniem dla unikalnego rozwiązania, które oferujemy. Chociaż istnieje wiele firm oferujących płatności i bankowość internetową, żadna z nich nie zajmuje się podstawowym elementem, którego potrzebuje tak wiele firm: zarządzaniem ryzykiem walutowym. W ostatnich miesiącach nasza działalność nabrała tempa i obejmuje zagraniczną ekspansję na rynek polski – mówi Benjamin Avraham, CEO fintechu Okoora, który znalazł się na liście w kategorii Business Process Solutions.

Okoora pozwala przedsiębiorcom uniknąć ryzyka związanego z nagłymi zmianami kursów walut. Umożliwia też łatwe zarządzanie przelewami zagranicznymi. Z jej usług skorzystało już ponad 15 tys. klientów biznesowych, którzy zaoszczędzili 3 mld dolarów na transakcjach walutowych w 2023 roku. Firma kieruje swoje usługi do MŚP, banków oraz innych fintechów, którym Okoora oferuje integrację swojego API w formule banking as a service (BaaS), umożliwiając im świadczenie usług bankowości transakcyjnej oraz walutowej. Jednym z takich klientów jest brytyjski Paysend.

Jak powstał raport CNBC?

Aby wyłonić 250 najlepszych firm w 8 kategoriach, zespół analityków Statista przeprowadził w okresie od marca do maja 2024 roku dogłębne badania wybranych wskaźników KPI dla ponad 2 tys. kwalifikujących się firm.
Zdecydowanym liderem tegorocznego zestawienia okazały się, nie bez zaskoczenia, Stany Zjednoczone. Drugie i trzecie miejsce zajmują Wielka Brytania i Indie. Wśród krajów z naszego regionu przodują Niemcy oraz Niderlandy.

Kategorie, według których wytypowano przedsiębiorstwa to: finansowanie alternatywne, rozwiązania bankowe, rozwiązania dla procesów biznesowych, zasoby cyfrowe, planowanie finansowe, neobankowość, płatności i technologie dobrobytu (wealth technology).

Źródło: Okoora