Co chciałby zablokować szef

McAfee Inc. ujawniło wyniki badania prezentującego strony oraz aplikacje do których dostęp dla pracowników jest najczęściej blokowany przez menagerów IT, zarządzających bezpieczeństwem w europejskich firmach. Strony służące do ściągania muzyki (np. iTunes) oraz internetowe serwisy randkowe są wskazywane przez 36% specjalistów ds. bezpieczeństwa IT jako najchętniej blokowane w sieci. Co czwarty decydent IT na swojej liście najgroźniejszych stron umieścił tzw. internetowe wspólnoty muzyczne (np. Last FM) lub strony z plikami video (np. YouTube). Ciekawostką jest fakt, że pomimo ewidentnego ryzyka związanego z korzystaniem z portali społecznościowych (np. Facebook lub MySpace) dostęp do nich jest ograniczany przez zaledwie 21% europejskich firm.

Wbrew obiegowej opinii pracowników, to nie czas spędzany na powyższych stronach jest przyczyną dla której są one blokowane. Dla szefów bezpieczeństwa istotniejsze jest ryzyko związane z infekcją komputerów (wskazane przez 57% managerów IT) oraz nasilenie spamu (54% ankietowanych). Respondenci uważają, że w wypadku złamania zabezpieczeń w firmie, korzystanie z powyższych stron niesie ze sobą poważne ryzyko w postaci oszust internetowych lub czasu przestoju.

Ankieta pokazuje, które technologie internetowe specjaliści IT uważają za najniebezpieczniejsze. Obok pobierania muzyki i randek internetowych, zagrożeniem są również komunikatory internetowe oraz skrzynki zakładane na stronach WWW (np. Live Hotmail lub gmail)

Niestety, powyższe technologie są niejednokrotnie wykorzystywane w celu przyspieszenia komunikacji w firmie, dlatego zablokowanie wszystkich z nich wydaje się nierealne.

5 głównych zagrożeń, jakie specjaliści ds. bezpieczeństwa chcieliby zablokować

Pobieranie muzyki – 58%

Serwisy randkowe – 56%

Komunikatory internetowe – 53%

Portale społecznościowe – 48%

Skrzynki pocztowe zakładane na stronach WWW – 46%

5 najczęściej blokowanych zagrożeń

Serwisy randkowe – 36%

Ściąganie muzyki – 36%

dostęp do internetowych społeczności muzycznych- 24%

Oglądanie plików wideo – 24%

Radia internetowe – 23%

„Granice między korzystaniem z sieci w sprawach służbowych a prywatnych coraz bardziej się zacierają, jednak nie można dopuścić do sytuacji, kiedy zagrozi to bezpieczeństwu firmy. Specjaliści od bezpieczeństwa IT musza kroczyć po cienkiej linii balansując miedzy wymogami bezpieczeństwa a potrzebami pracowników. Wprowadzenie rozsądnej polityki w tym zakresie oraz edukowanie pracowników na temat bezpieczeństwa wydaje się najlepszym rozwiązaniem” stwierdził Toralv Dirro, specjalista od bezpieczeństwa IT w McAfee® Avert® Labs.