W opublikowanych niedawno wynikach badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego znalazło się sporo interesujących informacji dotyczących wykorzystania podstawowych produktów bankowych przez Polaków. Szacowany wskaźnik ubankowienia jest niższy niż we wcześniejszych publikacjach banku centralnego.
Projekt badawczy zrealizowany przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie miał na celu m.in. analizę metod płatności wykorzystywanych przez polskich konsumentów. Część wyników uzyskano dzięki ogólnopolskim, opartym na reprezentatywnej próbie, badaniom ankietowym przeprowadzonym przez TNS Pentor.
Odsetek badanych, którzy twierdzili, że posiadają rachunek bankowy wyniósł zaledwie 64,6% (wśród osób pełnoletnich). Oznacza to, że 1/3 dorosłych Polaków nie korzysta z podstawowego produktu bankowości detalicznej jakim jest ROR.
W przeprowadzonych na zlecenie NBP badaniach w 2009 roku wskaźnik ubankowienia oszacowano na 78%. Zbliża się on do odsetka osób, które w najnowszych badaniach twierdząco odpowiedziały na pytanie czy ich gospodarstwo domowe posiada rachunek (77,5%). Różnice w szacunkach są wynikiem odmiennej metodologii i konstrukcji pytania – niemniej jednak stawia to w nieco gorszym świetle poziom ubankowienia Polaków. Jeśli przyjąć bardziej restrykcyjną definicję ubankowienia, to Polska znalazłaby się w europejskim ogonie, wyprzedzając tylko Rumunię i Bułgarię.
Zaledwie 45,6% pełnoletnich badanych zadeklarowało posiadanie karty debetowej, stanowiącej dziś nieodłączny element pakietu usług sprzedawanych z kontami osobistymi. Zaskakujący wydaje się fakt, że 20% posiadających rachunki bankowe nie ma karty. Badacze sugerują, że część klientów banków odmawia przyjęcia kart lub nigdy ich nie aktywuje. Ponadto niektórzy z badanych mogli mieć problem z identyfikacją typu posiadanej karty, mylnie przyjmując, że posiadana przez nich karta służy wyłącznie do wypłat z bankomatów i nie ma funkcji płatniczej.
Źródło: Bankier.pl